1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. KTO Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
KTO Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı

KTO Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı

Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı.

A+A-

Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz,"

KTO Rifat Hısarcıklıoğlu Konferans Salonu'nda yapılan Temmuz Ayı Meclis Toplantısı'nda Meclis Başkanı Ömer Gülsoy, 15 Temmuz'da FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine karşı meclis bildirisini okudu. Bildiride Gülsoy, "Milletimiz ve milli kurumlarımız, FETÖ/PDY terör örgütü tarafından demokrasimize kasteden bu alçakça saldırıyı önlemiştir. Milletimiz, devletine ve demokrasiye sahip çıkmıştır. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk milletinin bir ve beraber oluşu, kararlı tutumu ve demokrasiye olan inancı ile mümkün olmuştur" dedi. Daha sonra gündem maddeleri konuşularak oylamaya sunuldu. Meclis toplantısı sonunda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz 15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimini kınayarak sözlerine başladı. Hiçyılmaz, "Kayseri Ticaret Odası'nın Temmuz ayı Meclis toplantısına katılımlarınızdan dolayı, şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkür ediyor, hepinize hoş geldiniz diyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum. Temmuz ayı içerisinde yaşanan gelişmeler, ülkemizin ve milletimizin geleceğine yönelik tehditlerin ne denli büyük boyutta olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. 15 Temmuz gecesinde alçakça darbe girişimi yaşanmıştır. Milletimiz, asker elbisesi giymiş teröristlerin, canilerin ve alçakların darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)/Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak bilinen hain yapı tarafından, birlik ve beraberliğimize karşı alçakça bir girişimde bulunulmuştur. Siyasal, sosyal ve ekonomik anlamda çok önemli kazanımların elde edildiği son 15 yıldaki gelişmelere karşı olan gözü dönmüş bu hainler, 17-25 Aralık 2013 tarihinde yapmaya çalıştıklarının daha da beterini yapmaktan geri durmamışlardır. Bu anti demokratik kalkışma, milli iradenin tecellisine büyük bir saygısızlık ve ihanettir. Devletimize ve milletimize karşı olan, demokrasiyi sekteye uğratmaya çalışan, bu asker görünümlü terörist gurubun kalkışmasını nefretle kınıyor ve lanetliyorum. Yaşanan bu ihanet sonucunda 246 şehidimiz, bin 500'ü aşkın yaralımız bulunmaktadır. Bu hain girişime karşı ülkesini savunurken şehit düşen tüm kardeşlerimize Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifalar diliyorum" dedi.

FETÖ ile 2013 yılından bu yana KTO yönetimi olarak mücadele ettiklerini ifade eden Hiçyılmaz, "Bu hain yapılanmayla Kayseri Ticaret Odası yönetimi olarak yürüttüğümüz mücadelemiz, 2013 yılından bu yana sürmektedir. Yönetim olarak, bu mücadelemizi sürdürdüğümüz zaman diliminde, 17-25 Aralık'ta meydana gelen yargı eliyle darbe girişimi sonrasında da yaptığımız açıklamalarımız ile Milli iradeye sahip çıkılmıştır. Cumhurbaşkanımıza ve hükümete sahip çıkmanın bir görev olduğu vurgulanmıştır. Seçimle iş başına gelen hükümete ve devlete bu yapılanmaya karşı verilen mücadelesinde destek olunmuştur. Sonrasında yaşanan süreçte; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yapıya ilişkin tavrından ve mücadelesinden de aldığımız güçle, Odamızda bu yapıyla ilişkili kişilerin bertaraf edilmesi için büyük çaba sarf edilmiştir. Bu mücadelemiz karşısında, yönetim kurulumuz içinde de var olan, bu yapıyla ilişkili kişiler istifa etmek zorunda kalmışlardır. Mücadele bitmemiş ve hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılan Meclis başkanına ilişkin de gerek kamuoyu nezdinde gerekse de Oda yönetimi içerisinde, gerekli çalışmalar yapılmıştır. Sonuçta Meclis başkanının istifası istenmiş, süreçte karşılaşılan direnç sonrasında hukuki yollara başvurulmuştur. Tüm bunların sonucunda meclis başkanı görevinden istifa etmiştir. Bu mücadelemizin ne kadar haklı olduğu 15 Temmuz gecesinde ortaya çıkmıştır. Son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada yapılan yayınlarla, odamız yönetiminin bu yapı ile ilişkilendirilmesine yönelik çaba sarf edildiği görülmektedir. Ancak bu tür girişimler mesnetsiz ve haksızdır. En basit ifade ile iftiradır. Odamızın 2013 yılından bu yana kamuoyuna yansıyan bu hain yapılanma ile girdiği mücadele göz ardı edilmek istenmektedir. Bu tür girişimleri yapanlar müfteridirler ve yargı önünde hesap vereceklerdir" diye konuştu.

15 Temmuz'dan sonra Türk milletinin çok önemli bir imtihan verdiğini vurgulayan Hiçyılmaz, "15 Temmuz'dan bu yana; Türk Milleti çok önemli bir imtihan vermiştir ve dünyaya ne kadar asil bir millet olduğunu göstermiştir. 15 Temmuz gecesi gönderdiğimiz SMS ile tüm üyelerimizin Türk bayraklarını alarak Cumhuriyet meydanına gitmeleri istedik. Milli iradeye sahip çıkmak adına mesaj gönderen kurumların başında yer aldık, demokrasimize o saatte de hep birlikte sahip çıktık. Cumhuriyet meydanına koşarak, devletine ve demokrasisine sahip çıkan tüm üyelerimize teşekkür ediyorum. Milletimiz, meydanlarda demokrasi nöbeti tutarak çok önemli bir sınav vermektedir. Cumhuriyet meydanında gerçekleşen bu demokrasi nöbetine, Kayseri Ticaret Odası olarak katılım sağlamakta ve destek vermekteyiz. Gece boyunca nöbet tutan vatandaşlarımıza kurduğumuz çadırımızda ikramlarda bulunmaktayız" şeklinde konuştu. Demokrasi nöbetini tutmaya devam edeceklerinin altını çizen Başkan Hiçyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Üyelerimizin bu konuda gösterdiği duyarlılığa da değinmeden geçmeyeceğim. Demokrasi nöbetinin her gününde üyelerimiz tarafından, vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere su, simit, kıymalı, ayran, helva gibi ihtiyaç maddeleri ikram edilmektedir. Kayseri Ticaret Odası'nın organizesi altında gerçekleşen ve Odamız bütçesinden herhangi bir harcama yapılmayan çadırımızda kendi gönüllerinden koparak ikramlarda bulunan tüm üyelerimizden Allah razı olsun, diyorum. Kayseri Ticaret Odası yönetimi ve üyeleri olarak, bu hain darbecilere karşı durarak canını feda eden ve her daim hazır olan Asil Türk Milletine hizmet etmek büyük bir şereftir. Elimizdeki imkânlarla Demokrasi nöbetlerini tutmaya devam edeceğiz"

"Türkiye'yi hak ettiği yere getirmek için çalışacağız"

OHAL kararını desteklediklerini ifade eden Hiçyılmaaz, Türkiye'yi hak ettiği yere getirmek iç.in çalışacaklarını ifade etti. Hiçyılmaz, "Bu günden sonra bu millet üzerinde kirli emelleri olan her kimse, karşısında Türk milletini bulacaktır. Bu darbe girişimi sonrasında hükümetimizin aldığı OHAL kararı ve alacağı tüm tedbirleri destekliyoruz. Ekonomimizin bu badireyi en az hasarla atlatması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bizler de; iş dünyası olarak, 2023 hedeflerine varmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu yaşanan hainliğin bize vermiş olduğu dersle, daha büyük bir şevkle ve azimle Türkiye'yi hak ettiği yere getirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu düşürmeye yönelik çabaları olduğunu dile getiren Hiçyılmaz, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının darbe girişiminin hemen ardından Türkiye'nin kerdi notu düşürmeye yönelik çabaları manidardır. Ülkemizin yükselen bir ekonomik güç olduğundan rahatsız olan uluslararası çevreler,15 Temmuz sonrasında Türkiye'nin ekonomik programında ve yatırım planlamasında bozulmalar olmasını beklemektedirler. Şu unutulmamalıdır ki, Türk Milleti 15 Temmuz gecesinde tankların önüne korkmadan nasıl dikildiyse, ekonomik saldırıların da üstesinden gelecek azim, kararlılık ve güçtedir. Merkez Bankası tarafından yapılan gecelik marjinal fonlama oranındaki 0,50 baz puanlık indirim bunun ilk ve en önemli göstergesidir. Ekonomimizin geldiği nokta ve gücünün yanı sıra mali disiplindeki istikrar, yaşanan gelişmelere ilişkin döviz cephesinde önemli bir yükseliş olacağı beklentisini boşa çıkarmıştır. Ülkemizde ekonomik yapı 15 Temmuz öncesinde nasıl işliyorsa bundan sonraki süreçte de aynen işlemeye devam edecektir. Bu durumun önümüzdeki günlerde daha hızlı düzeleceğine de inanıyorum. Bunu sağlamak adına; iş dünyası olarak, ekonomik anlamda yapılacak tüm mücadelede etkin bir şekilde yer alacağımız da bilinmelidir" dedi.

KTO Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı

HABERE YORUM KAT