1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küçükcan, İngiltere'de 15 Temmuz ve Türkiye-AB ilişkilerini anlatacak
Küçükcan, İngiltere'de 15 Temmuz ve Türkiye-AB ilişkilerini anlatacak

Küçükcan, İngiltere'de 15 Temmuz ve Türkiye-AB ilişkilerini anlatacak

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Küçükcan, İngiliz Parlamentosunda, 15 Temmuz sonrası Türk dış politikası ve Türkiye-AB ilişkilerini anlatacak.

A+A-

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, 15 Temmuz ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerini İngiltere'nin başkenti Londra'daki tarihi parlamentoda anlatacak.

Küçükcan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türk dış politikasına yakın ilgi duyulduğunu ve bu bağlamda Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin alacağı şeklin merak edildiğini belirterek, Daily Sabah Center for Policy Studies ve Democracy for All Initiative tarafından İngiliz Parlamentosunda yarın düzenlenecek panelde 15 Temmuz sonrası Türk dış politikası ve Türkiye-AB ilişkilerinde gelinen son noktayı anlatacağını belirtti.

İngiliz parlamenterler, düşünce kuruluşu üyeleri, gazeteciler ve aydınların katılacağı toplantıda, Türkiye'nin ABD, Rusya ve AB ile ilişkilerini değerlendireceğini, Ortadoğu politikalarındaki gelişmeleri anlatacağını bildiren Küçükcan ayrıca, 15 Temmuz sonrası dış politika öncelikleri arasında komşularla sıfır sorun ilkesinin bir başka boyutunu ifade eden düşmanların sayısını azaltmak ve dostların sayısını artırmak ilkesinin ön plana çıktığını, ayrıca FETÖ mensuplarının iadesi konusunda dost ve müttefik ülkeler nezdinde girişimlerin de öncelikli konular arasında yer aldığını muhataplarına anlatacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, FETÖ okullarının kapatılması ile darbeyi planlayan ve destekleyen örgüt üyelerinin iadesi konusunda önemli çalışmalar başlattığını belirten Küçükcan, uluslararası muhataplarına konuyu hatırlatıp destek beklediklerini ifade edeceğini kaydetti.

Küçükcan, İngiliz Parlamentosunda yapacağı konuşmada ayrıca Türk dış politikasının insani yönü üzerinde duracağını da belirterek, "Suriyeli göçmenler başta olmak üzere dünyada en fazla göçmen barındıran ülke Türkiye. Bu insani politikayı dünyaya anlatacağız. Türkiye üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirirken Avrupa Birliği şu ana kadar sorumluluk ve yük paylaşımında çekingen davranıyor. Bunun siyasi sonuçları üzerinde duracağız. Avrupa'ya ahlaki, vicdani ve siyasi sorumluluklarını hatırlatacağız." ifadesini kullandı.

Küçükcan açıklamasında, "PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi bölgesel ve küresel yapılanmaları ile eylemleri olan terör örgütleriyle mücadele işbirliğinin önemini vurgulayacağız. Türkiye'nin güvenliği NATO ve Avrupa'nın da güvenliği demektir. Türkiye'ye yönelik saldırların aynı zamanda NATO ve Avrupa için de tehdit teşkil ettiğini gündeme getireceğiz. Türkiye-AB ilişkilerinde ise tam üyeliğin bizim için stratejik bir hedef olduğunu ancak özellikle Avrupa Parlamentosunda bu konunun öneminin yeterince anlaşılamadığını dile getireceğiz." ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT