1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Küresel piyasalarda iyimserlik hakim
Küresel piyasalarda iyimserlik hakim

Küresel piyasalarda iyimserlik hakim

Küresel piyasalarda yarın ECB toplantısı öncesinde yatırımcıların yeniden pozisyon aldığı dikkati çekerken, gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında güçlenmesi piyasalardaki iyimser havayı destekledi.

A+A-

Hafta başında İtalya'daki referandum sonucunun siyasi belirsizliği artırdığı endişeleri ile satış baskısı altında kalan küresel piyasalarda, yatırımcıların pozisyonlarını yeniden ayarlamaları sonucu dolar, gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kaybetti, tahvil piyasasına girişler de arttı. Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yarın gerçekleştireceği toplantıda finans piyasalarındaki kayıpları sınırlayacak bir karar alacağı beklentilerinin gündeme gelmesi de tahvil piyasasındaki iyimserliği destekledi.

Öte yandan, ABD'de açıklanan makroekonomik veriler pozitif gelmeye devam etti ve ülkede fabrika siparişleri yüzde 2,7 artarak yaklaşık 1,5 yılın en güçlü yükselişini gösterdi. Dolar endeksi dün en düşük 99,984'ü gördükten sonra yükselişe geçerek günü 100,5 seviyesinden kapatırken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,39 seviyelerinde dengelendi. New York borsasında ise Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,18 artışla yeni bir kapanış rekoru kırarken, S&P 500 Endeksi yüzde 0,34 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,45 değer kazandı.

Analistler, ABD'de bugün veri akışının zayıf olduğunu, JOLTS açık iş sayısının takip edileceğini belirterek, Avrupa'dan gelecek veriler ile haber akışının piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini kaydetti.

ECB'den para politikasında değişiklik beklenmiyor

Analistler, Almanya'da dün açıklanan pozitif fabrika siparişleri ve beklentiler doğrultusunda gelen Avro Bölgesi büyüme verilerinin yanı sıra avro/dolar paritesindeki düşüş ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin istifasının ertelenmesinin iyimserliği artırdığını ifade etti.

ECB'den para politikasında değişikliğe gitmesinin beklenmediğini ancak tahvil alım programının süresini uzatabileceği tahminlerinin gündeme geldiğini belirten analistler, bugün Almanya'da sanayi üretimi başta olmak üzere İngiltere ve İtalya'da açıklanacak verilerin takip edileceğini bildirdi.

Küresel piyasalardaki olumlu havayı devralan Asya piyasalarında ise Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 0,6 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 yükseldi.

Yurt içinde ise dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, 2017 yılı Para ve Kur Politikası sunumunda, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması, finansal istikrara dair risk oluşması gibi durumların kendileri için önemli olduğunu, bu durumlarda Merkez Bankasının kayıtsız kalmayacağını ve gerekirse tüm araçlarıyla adım atmaya devam edeceğini vurguladı.

Çetinkaya'nın sunumunun ardından, dolar/TL 3,54 seviyelerinden düşüşe geçerek 3,4318'i görürken, bugün 3,45 seviyelerinde dengelendi. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi de günü yüzde 2,49 yükselişle 75.433,34 puandan tamamladı.

HABERE YORUM KAT