1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurnaz tilki geçim kaynağını buldu
Kurnaz tilki geçim kaynağını buldu

Kurnaz tilki geçim kaynağını buldu

Erzurum'un Oltu ilçesinde bir tilki, hayvansever Turgut Atmaca'nın kendisine yem atması üzerine 20 gündür her akşam yiyecek bulmak için bu kişinin evine geliyor.

A+A-

Erzurum'un Oltu ilçesinde yaşayan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü personeli Turgut Atmaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 15-20 gün önce yavru bir tilkinin evinin yakınına geldiğini söyledi.

Kendisinin de tilkiye yiyecek attığını anlatan Atmaca, "Evimin yakınına gelince tilkiye kemik ve et vermeye başladım. Şimdi her gün akşam geliyor, kendi elimizle besliyoruz. Masamın yanına geliyor. Yiyecek kabı var ona da yemek veriyoruz, o da bizimle beraber oturup yemeğini yiyor. Bizden hiç kaçmıyor ama yabancı biri olunca ondan çekiniyor ve kaçıyor." dedi.

Atmaca, insana yakınlığından dolayı yavru tilkiye sevgi beslediğini anlatarak, kurnazlığı ile bilinen tilkinin kendisinden ona zarar gelmeyeceğini anladığını dile getirdi.

Tilkinin bu nedenle kendilerinden kaçmadığını aktaran Atmaca, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 20 gündür aramızda bir bağ oluştu. Akşam işten arabayla geldiğim zaman ve arabanın sesini duyduğu an geliyor. Biliyor ki kendine yemek geldi. Ben de gelir gelmez hemen onun yemeğini yediriyorum. Geceleri hiç gitmiyor. Akşam bizler yatana kadar burada dolaşıyor. Bizden kaçmıyor ama dışarıdan rahatsız edenler çok. Bizim evdekilerin bir tepkisi yok ama dışarıdan insanların tepkisi var. Komşularım tilkinin tavuklarına zarar vermesinden endişe ediyor."

Atmaca, yabani hayvanları sevdiğini de dile getirerek, "Ben evime yaban hayvanlarından birçoğunu getirdim. Kartal da ve atmaca da besledim. Burada bakıp, tedavilerini yaptıktan sonra tekrar doğaya bıraktık. Tedavileri bittikten sonra zaten bütün hayvanları doğaya bırakıyoruz. Kimse zarar vermesin diye tilkiyi 15-20 güne kadar yakalayıp, başka yere götürmeyi düşünüyorum. Yoksa burada hayvanı rahat bırakmazlar."

HABERE YORUM KAT