1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürt siyasi partilerinden 'darbe girişimi ve OHAL' değerlendirmesi
Kürt siyasi partilerinden 'darbe girişimi ve OHAL' değerlendirmesi

Kürt siyasi partilerinden 'darbe girişimi ve OHAL' değerlendirmesi

Kürt siyasi parti yöneticileri, FETÖ'nün darbe girişiminin püskürtülmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve halkın "dik duruşunun" etkili olduğunu belirterek, OHAL ilan edilmesini de yerinde bir karar olarak değerlendirdi.

A+A-

Kürt siyasi parti yöneticileri, FETÖ'nün darbe girişiminin püskürtülmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve halkın "dik duruşunun" etkili olduğunu belirterek, olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesini de yerinde bir karar olarak değerlendirdi.

AA muhabirine konuşan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması halinde telafisi mümkün olmayan gelişmelerin yaşanacağını belirterek, "Ancak hükümet, halkın desteği ile süreci çok iyi yönetti. Cumhurbaşkanın kararlı duruşu, halkın da buna itibar ederek sokaklara dökülmesi darbeyi püskürttü." dedi. 

OHAL kararını da değerlendiren Kardaş, hükümetin cuntacılara karşı kararlı ve etkin bir şekilde mücadele etmek için böyle bir girişimde bulduğunu belirterek, "OHAL'in sadece darbe girişiminde bulunanlara yönelik olduğunu görüyorum. Halkın demokratik taleplerine, toplumun meşru ihtiyaçlarına dönük bir kısıtlama olmayacaktır. FETÖ ile mücadelede yasal düzenlemelerin ivedi alınması için alınan bir karar olarak değerlendiriyorum." diye konuştu.

"Cumhurbaşkanın duruşu sonucu belirledi"

Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı Lütfi Kıvanç da darbe girişiminin başlamasıyla birlikte hükümetin sürece hakim olmak için yerinde hamleler yaptığını ifade etti. Kıvanç, "Hükümet gelişmeleri çok kısa sürede toparladı. Cumhurbaşkanın duruşu, kitlesi ile çok kısa sürede iletişim kurarak onları harekete geçirmesi, bugünkü sonucu beraberinde getirdi. Bu da şu gerçeği gösteriyor ki, AK Parti halktır ve büyük bir kitle partisidir." değerlendirmesinde bulundu.

Kıvanç, OHAL'in uzun yıllar güneydoğuda uygulandığını hatırlatarak, o dönemki uygulamaların günümüz için geçerli olmayacağını, bu nedenle OHAL'i temel hakların kısıtlanmasına dönük bir adım olarak görmediğine değindi. Kıvanç, "Anlaşılan o ki hükümet, darbecilere yönelik etkin adımlar atmak için böyle bir uygulamaya gitti. Temel hakların kısıtlanması ya da hukukun askıya alınması günümüz dünyasında artık mümkün değil." dedi.

Cumhurbaşkanı ve halkın duruşu darbeyi püskürttü

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Refik Karakoç ise halkın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte cuntaya karşı aktif bir tavır sergilediğini ifade ederek, "Cumhurbaşkanı ve hükümetin dik duruşu, iç ve dış koşulların darbeye uygun olmayışı, halkın net ve aktif bir tavır koyması darbeyi püskürtmüştür." ifadesini kullandı.

Darbe girişiminin olduğu saatlerde parti yönetimiyle toplantı halinde olduklarına işaret eden Karakoç, "Zaman geçirmeden cuntayı kınayan bir açıklama yaparak, tavrımızı net bir şekilde ortaya koyduk. Seçilmiş bir iktidarı silah zoruyla düşürmek yanlıştı ve karşı durmak gerekiyordu." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT