1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Lavrov'dan Türkiye-Rusya ilişkileri yorumu
Lavrov'dan Türkiye-Rusya ilişkileri yorumu

Lavrov'dan Türkiye-Rusya ilişkileri yorumu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Rusya arasındaki "güvenin yeniden sağlanmasının" gelecekteki iş birliğine bağlı olduğunu söyledi.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Rusya arasındaki "güvenin yeniden sağlanmasının" gelecekteki iş birliğine bağlı olduğunu söyledi.

Rusya'nın Vladimir şehrinde düzenlenen bir gençlik forumunda konuşan Lavrov, Türkiye ile Rusya arasında güvenin yeniden tesis edilmesinin mümkün olup olmadığı yönündeki bir soruyu da cevapladı.

Sergey Lavrov, bunun büyük oranda Suriye konusudaki iş birliğine bağlı olduğunu savunarak, "Bu gelecekteki iş birliğine bağlı olacak. Ancak sadece ikili ilişkileri, ticareti, yatırımı ve ortak projeleri nasıl yapacağımıza değil, Suriye krizinin çözümünü konusundaki işbirliğine de bağlı" dedi.

Kerry'nin Moskova ziyareti

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, geçtiğimiz hafta Moskova'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin görüşmelerde Suriye'de Esed'in geleceği konusunu gündeme getirdiğini belirterek, "Kerry, 'Suriye'de terörizmle ortak mücadele edilebiliriz ama önce Esed'in gitmesi konusunda anlaşmalıyız' dedi. Esed'in neden gitmesi gerektiğini sorduğumuzda, onun diktatör olduğunu ve halkın yüzde 80'inin onu desteklemediğini söylediler" ifadelerini kullandı.

Lavrov, Rusya'nın, ABD'nin Esed tutumuyla aynı fikirde olmadığını da hatırlattı.

Öte yandan, Rusya'nın Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Keneşi'ne katılmayı değerlendirebileceğini ifade eden Sergey Lavrov, "Bizim Türk dili konuşan nüfusumuz var. Böyle bir kültürümüz var, Rusya'daki diğer kültürler gibi devlet garantisi altında. Bu uluslararası örgüte (Türk Keneşi) Rusya dahil değil, çünkü ülkede çoğunluk nüfusun Türki olması gerekiyor. Eğer Türk Keneşi, Türkçe konuşan halkın mevcut olduğu ama çoğunlukta olmadığı bir ülkeyi kabul ederse, biz bunu değerlendiririz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT