1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Limon' yeteneğiyle görenleri şaşırtıyor
'Limon' yeteneğiyle görenleri şaşırtıyor

'Limon' yeteneğiyle görenleri şaşırtıyor

Berber Adem Oğuz'un eğittiği ve "Limon" adını verdiği muhabbet kuşu, sahibinin komutları doğrultusunda kaydıraktan kayıyor, küçük ebatlardaki kaleye gol atıyor.

A+A-

Mesleğini yaklaşık 27 yıldır sürdüren ve 10 senedir de illüzyonistlik yapan berber Adem Oğuz, "kuşu eğitebilir miyim?" düşüncesinden hareketle muhabbet kuşu Limon'u eğitmeye karar verdi. Oğuz, kısa sürede başarılı oldu. 

Sahibinin verdiği her komutu yapmayı öğrenen Limon, oyuncak parkta merdivenleri tırmanıp ağzında taşıdığı ağırlığı kaydıraktan aşağı atıyor. Sporda da yapan Limon, küçük ebatlardaki kaleye gol atıyor.

Limon, sahibinin müşterileri tıraş ederken verdiği komuta uyarak omzunda duruyor. Limon, zaman zaman da müşterilerin kafasına konuyor.

 "Müşterilerim Limon'u seviyor"

Adem Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deneme amacıyla eğitmeye başladığı kuşunun, verdiği her komutu yapar hale geldiğini söyledi.

Dişi kuş eğitmenin zor olduğunu anlatan Oğuz, "Dişi kuşlar çok nadir konuşur. Dişi kuşlar çok inatçıdır. Ben de Limon ile çok uğraştım ve zor da olsa onu eğitmeyi başardım. Limon ile sevgili gibiyiz. Limon bensiz, ben Limonsuz yapamıyorum. Eve Limon ile birlikte gidiyoruz, cebime giriyor. Evde de dükkanda da beraberiz. Müşterilerimin hepsi seviyor Limon'u. O olmadığı zaman soruyorlar." diye konuştu.

Oğuz, kuşunun kafeste kalmayı sevmediğini belirterek, "Ancak dinlendiği zamanlar koyuyorum. Eğitimlerde ceza ve ödül sistemi var. Ceza, kuşlar için kafestir. Ödül için de bazı sevdiği şeyleri bulmanız gerekiyor, kuşunuzu tanımanız gerekiyor. Bu ceviz, yulaf, fındık ezmesi olabilir. Takip ederseniz kuşun neyi sevdiğini anlarsınız. Ben de bu yöntemleri uyguladım." ifadelerini kullandı.

 "Harfleri ve sayıları biliyor, renkleri öğretiyorum"

Oğuz, "Limon, gol atıyor. Çocuk oyunlarını seviyor. Kaydıraktan kayıyor. Harfleri ve sayıları biliyor. Renkleri öğretiyorum ona." dedi.

HABERE YORUM KAT