1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Londra'da Halep protestosu
Londra'da Halep protestosu

Londra'da Halep protestosu

Londra'da düzenlenen toplantıda, Halep'te sivillerin öldürülmesi protesto edildi.

A+A-

Suriye’nin Halep kentinde sivillerin öldürülmesi, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Başkentin ünlü Trafalgar Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 70 kişi, bölgedeki sivillere yönelik düzenlenen saldırıları protesto etti.

Sessizliğin hakim olduğu gösterisinde mumlar yakılırken, sözleri dayanışma içerikli olan duygu yüklü şarkılar çalındı.

Her yaştan katılımcının yer aldığı etkinlikte göstericiler, Suriye bayraklarının yanı sıra üzerinde, “Sivilleri koruyun” ve “Yeter artık Esed” yazılı pankartlar taşıdı.

İngiliz hükümetine çağrı

Gösteriye katılan ve soyadını vermek istemeyen 22 yaşındaki Izzy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep’teki sivillerin durumuna dikkati çekmek üzere bugünkü etkinliğe destek verdiğini belirterek, uluslararası toplumun, "Suriye’de yaşananları sosyal medya üzerinden izlemesini" eleştirdi.

Türkiye’de dahil olmak üzere Yunanistan ve Fransa'daki sığınmacı kamplarında son 1,5 yıldır gönüllü olarak çalıştığına işaret eden Izzy, “Kamplarda tanıştığım Haleplilerin iltica başvuruları reddediliyordu. İngiliz hükümeti Halep’teki durumu kınıyor ancak aynı zamanda Halepli ailelerin iltica başvurularını reddederek suça dahil oluyor." dedi.

Yunanistan'daki kampları "tam bir kaos ortamı" olarak tanımlayan Izzy, "O kamplardaki şartlar iyileştirilmeli. Avrupa topraklarındaki sığınmacıların durumu vahim. İngiliz hükümeti bu kişilere kapılarını açmalı.” ifadesini kullandı.

Londra’da satış müdürü olarak çalışan 22 yaşındaki Hannah da Suriye halkına verdiği desteğini göstermek ve Suriye'de mahsur kalan sivillere ses olmak üzere etkinliğe katıldığına vurgu yaptı.

Hannah, şunları kaydetti:

"İngiltere olarak ülkemin Suriye'deki durum için yeterli şeyi yaptığını düşünmüyorum. Suriyeliler için daha fazlasını yapmamız gerekli. Avrupa'daki sığınmacıların ortaklaşa şekilde ülkelere yerleştirilmesi ve Esed ile Rusya’yı durdurma konularında AB ülkeleriyle birlikte çalışmamız gerekli. Masum sivillerin korunması için dünyanın güçlü ülkelerinden biri olarak sesimizi yükseltmeliyiz."

HABERE YORUM KAT