1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Macera tutkunlarının gözde noktası
Macera tutkunlarının gözde noktası

Macera tutkunlarının gözde noktası

Konya’da Tropikal Kelebek Bahçesi içerisinde yer alan Macera Parkı’nda bulunan aktivite alanları, adrenalin tutkunlarının uğrak noktası haline geldi.

A+A-

Konya’da Tropikal Kelebek Bahçesi içerisinde yer alan Macera Parkı’nda bulunan aktivite alanları, adrenalin tutkunlarının uğrak noktası haline geldi. İçerisinde 4 farklı aktivite alanının bulunduğunu belirten Macera Parkı Sorumlularından Erkan Bütün, ‘İnsanlar burada yüksek güvelikle adrenalin heyecanı yaşıyor’ ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın en büyük Tropikal Kelebek Bahçesi’ni Konya’ya kazandıran Selçuklu Belediyesi, yaz döneminde 4 farklı aktivitenin yer aldığı Macera Kulesi ve zeplin teleferik hattı ile 12 yaş ve üzeri adrenalin tutkunlarına hizmet veriyor. Macera Kulesi, 2800 metre alana sahip yüksek kule üzerinde 18 denge parkuru ile her biri farklı bir heyecan taşıyan halat, ahşap ve ip üzerinde yürüme gibi denge sporlarıyla 12 yaş ve üzerindeki macera tutkunlarına hitap ediyor. Koruma kemerleri ve özel eğitimli personel kontrolünde güvenliğin sağlandığı alanda halat üzerinde serbest atlayış oyunları ve tırmanma duvarı da yer alıyor. Macera Kulesi’nin zemini tek parça özel kauçuktan oluşuyor. Macera Kulesinde özel eğitimli 4 personel görev alıyor. Erkan Bütün, Mehmet Yetkin ve Mehmet Uslu’nun antrenörlüğünü gerçekleştirdiği park alanında Beyza Kayıkcı da antrenör yardımcısı olarak görev yapıyor.

ekip-001.jpg

UÇUŞTA MAZARA KEYFİ

Konya’da ilk olan Macera Kulesinde zeplin ile 15 metre yüksekliğindeki kuleden 250 metre uzaklıktaki alana yapılan aktivite ile macera ve heyecan severler Tropikal Kelebek Bahçesinin muhteşem manzarasını seyrederken keyifli bir uçuş gerçekleştiriyor. Golf aracıyla tekrar hareket merkezine dönüş yapabilen misafirlere güvenlik açısından uzman personel yardımcı oluyor. Macera Parkı Pazartesi günleri hariç hafta içi 10.00 ila 18.00, hafta sonu da 10.00 ila 19.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

ek-1-001.jpg

EĞİTİMLİ PERSONELLER

Eğlence tutkunlarının soluğu burada aldığını kaydeden Macera Parkı Sorumlularından Erkan Bütün, “Burada 4 farklı aktivite alanı vardır. Katılımcının kemerinin giydirilip aktivitenin tamamının yapılmasına kadar refakat etme görevimiz vardır. Görevimizin tanımı Almanya menşeili bir firma olan Erka tarafından belirlenmiştir. Almanya’dan gelen hocalar tarafından burada çalışan arkadaşlara eğitim verilmiş ve sonrasında da Erka sertifikası uygun görülmüştür. Bu Erka sertifikasıyla arkadaşlarımız Macera Parkında görev almaktadırlar” ifadelerini kullandı.

erkan-butun.jpg

12 YAŞ ÜSTÜ FAYDALANABİLİYOR

12 yaş üstü insanlara hizmet verdiklerini kaydeden Erkan Bütün, “Burada risk muafiyet belgemiz bulunmaktadır. 12 yaş üstündeki kişiler aktivitelerimizden faydalanabilir. 12-18 yaş arası katılımcılar veli izniyle burada aktivite yapabilir. 18 yaşından büyük katılımcılarımız da imza beyanında bulunarak faydalanabilmektedirler. 4 tane aktivite alanımız vardır. 1 tanesi zepline dediğimiz teleferiktir. Kulemizin 15 metre yüksekliği bulunmaktadır. Burada 250 metre uzunluğunda bir hattımızda kaymak isteyen insanları kemer giydirerek refakatçı hocamızla yukarıya gönderiyoruz. Hocamız o kişiyi halata bağlayarak aşağıya bırakmaktadır. 250 metre ilerideki görevli arkadaşımız da o kişiyi hattan alıp golf arabasıyla tekrar geri getirmektedir” dedi.

giydirme-2.jpg

ZEPLİN RAĞBET GÖRÜYOR

Aktivite alanlarından en çok ilgi göreninin zeplin olduğunu belirten Erkan Bütün, “Tırmanma duvarımız da 15 metre yüksekliğindedir. Farklı bir kemer kullanılarak bu aktiviteyi yaptırıyoruz. Çıkış ve iniş şeklindedir. Powerfan alanımız 15 metreden serbest atlayış şeklindedir. Yine aynı şekilde kemerler giydirilerek yaptırılıyor. Bir de 5 ve 10 metre yüksekliklerde parkur alanımız var. Buranın da 1 saat kullanım alanı var. Dengeli geçişler yapılıyor. Burada insanlar eğlenceli vakitler geçiriyorlar. Genellikle yaz aylarında yoğunluk yaşanıyor. Talep ağırlıklı olarak zepline oluyor. Çünkü efor harcanmadan sadece eğlenerek vakit geçiyor’ ifadelerini kullandı.

manset-yani.jpg

YÜKSEK GÜVENLİK

Adrenalin tutkunlarının güvenliklerinin yüksek düzeyde sağlandığını dile getiren Erkan Bütün, “Güvenlik tedbirlerini antrenör arkadaşlarla birlikte almaktayız. Ayrıca her gün sabah açılırken ve akşam giderken güvenlik kontrolü yapmaktayız. Bu kontrolleri günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak sağlamaktayız. Günlük, haftalık ve aylık kontrolleri biz antrenörler olarak yapmaktayız. Yıllık bakımları da Almanya’dan bu tesisi kuran insanlar geliyorlar ve bakımlarını yapıyorlar. Bir yıl sonunda bizim eğitim durumumuza da bakıyorlar. Bu mantıkla tesisi kullanma imkânı sunuyorlar” diye konuştu.

giydirme-1.jpg

UYGUN FİYAT YÜKSEK ADRENALİN

İnsanların 4 farklı eğence alanından da uygun fiyatlarla yararlanabildiğini kaydeden Erkan Bütün, “Fiyatlandırma tarifemiz 4 alan için de uygundur.  İnsanlar Zeplin ve parkurdan 20 TL karşılığında faydalanabilir. Zeplin, hazırlanma ve kayma süreleriyle toplam 5 dakika kadar sürmektedir.  Parkur toplamda 1 saate kadar sürmektedir. Tırmanma duvarı ve powerfan atlayışı ise 10 TL’dir. Belli bir süresi yoktur. Orada kişi antrenmanlıysa ve kendine güveni yüksekse birkaç dakikada yapabilmektedir.  Tüm alanlar tek kişi kullanılabilmekte ama parkurda daha eğlenceli olabilmesi hem de burayı antrenörlerimizle aktif kullanabilmemiz açısından insanları gruplar halinde almaktayız. 5’erli gruplar ya da 5’in üstündeki gruplar birlikte yapabilmektedir” dedi.

ek-2-004.jpg

MACERA PARKI’NDA EVLENME TEKLİFİ

3 yıldır hizmet verdikleri Macera Parkı’nda en unutamadıkları anının zeplinde evlenme teklifi olduğunu belirten Erkan Bütün, “2016 yılının mart ayında açılan Macera Parkı’nda binlerce insan burada hoşça vakit geçirdi. Bu süre içerisinde biz antrenörler de unutamayacağımız anılar biriktirdik. Aklımızda kalan en güzel anılardan birisi burada yapılan evlenme teklifi oldu. O dönemde iki hattımız da açık olduğu için yan yana iki kişi kayabiliyordu. İnecekleri alana çiçeklerden kalp yapmıştık. Kayma tamamlanınca yaşanan mutluluk görülmeye değerdi. Burada yaşanan eğlence insanlara huzur veriyor. Herkesi Macera Parkı’na eğlenmeye davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

HÜSEYİN KOYUNCUOĞLU - SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT