1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Malezya'da genel seçimler
Malezya'da genel seçimler

Malezya'da genel seçimler

Seçimden galip çıkan Mahathir Muhammed'in akşam saatlerinde yemin ederek başbakanlık görevine başlaması bekleniyor

A+A-

ANKARA (AA) - Malezya'da dün yapılan genel seçimden birinci çıkan Halkın Umudu (Harapan Rakyat) ittifakının lideri Mahathir Muhammed'in, akşam saatlerinde yemin ederek başbakanlık görevine başlaması bekleniyor.

Mahathir'in oğlu Muhriz Mahathir, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Elhamdulillah babam, Kral Sultan Muhammed'den (Yang di-Pertuan Agong) başbakan olarak yemin etmek için yetki aldı. Saat 21.30'da yemin töreni gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

Devlet haber ajansı Bernama'da paylaşımı doğrulayarak yemin töreni saatini haberinde duyurdu.

Malezya'da başbakan, yetkileri sembolik olan Kral tarafından atanıyor. Ülkede yetkiler, başbakan etrafında toplanıyor.

Seçim Kurulu sonuçlarına göre, Mahathir liderliğindeki Halkın Umudu ittifakı, 222 sandalyeli parlamentoda 122 sandalye kazandı. Halihazırdaki Başbakan Necip Rezak liderliğindeki UMNO'nun sandalye sayısı ise 79'a düştü. UMNO, 2013 seçimlerinde 133 sandalye kazanmıştı.

- UMNO 1957'den bu yana iktidarda

Başbakan Necip, 2009'dan bu yana başbakanlık görevini yürütürken başında olduğu UMNO, ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1957'den beri iktidarı elinde tutuyor. 65 yaşındaki Necip, ülkenin ikinci Başbakanı Tun Abdul Rezak'ın oğlu.

Halkın Umudu ittifakı adıyla bir araya gelen partilerin adayı olarak seçime giren Mahathir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın dostu olarak biliniyor. 1981-2003 yıllarında başbakanlık yapan Mahathir, Malezya'da en uzun dönem bu görevi yürüten siyasetçi unvanına sahip.

HABERE YORUM KAT