1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Markette en çok sattığı ürünün yetiştiricisi oldu
Markette en çok sattığı ürünün yetiştiricisi oldu

Markette en çok sattığı ürünün yetiştiricisi oldu

Almanya'da işlettiği markette ejder meyvesinin çok satıldığını görünce, memleketi Mersin'de deneme ekimi yapan Zeki Çoban, başarılı olunca ortağıyla 2,5 dönümlük sera kurdu.

A+A-

Almanya'da market işleten Zeki Çoban, müşterilerin en çok tercih ettiği ürünler arasında ejder meyvesinin olduğunu fark edince, ürün için gerekli iklim şartlarını araştırmaya başladı.

Memleketi Mersin'in bu meyveyi yetiştirmek için uygun olduğunu gören Çoban, Vietnam'dan fide alarak ailesine gönderdi ve deneme ekimi yaptırdı. Çoban, ektirdiği fideler 3 yıl sonra ürün verince emekli olup Mersin'e yerleşti.

Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meyvenin fidesini Mersin'e gönderdikten sonra yaptıkları deneme ekiminden başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi. Bunun üzerine ürünü çoğaltmaya karar verdiklerini anlatan Çoban, "Geçen yıl temmuz ayında emekli olup Türkiye'ye döndüm ve 2 bin 500 metrekarelik yerde kurduğumuz serada üretimi çoğalttık. Burada hem fide satışı hem de meyve satışına başladık." dedi.

Ejder meyvesinin organik olarak yetiştirildiğini ifade eden Çoban, şöyle konuştu:

"Sağlıklı bir meyve ve organik, ilaçsız yetiştiriliyor. Avrupa'da tüm süpermarketlerde satılıyor. Avrupa'da bu iklim olmadığı için orada üretim yok. İspanya ve İtalya'da üretim yapılabilir, ama onlar da halen bu ürünü keşfedemediler. Biz de 'bunu burada üretiriz.' dedik ve kaliteli meyveler ürettik. Şu anda talebe yetişemiyoruz."

İç piyasadaki talebi karşılayamamaları nedeniyle diğer çiftçilere de bu meyvenin üretimini önerdiklerini anlatan Çoban, "Biz seramızda aynı zamanda fide satışı da yapıyoruz. Bu ürünün getirisi çok iyi. Şu anda dalında meyve başı 8 ile 15 lira arasında değişiyor." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT