1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mars’ta yeni keşif
Mars’ta yeni keşif

Mars’ta yeni keşif

NASA’nın Mars’taki keşif aracı Curiosity, bugüne kadar en ses getiren keşiflerinden birini gerçekleştirdi. NASA, 5 yılı aşkın süredir Kızıl Gezegen’de bulunan keşif aracı Curiosity ile Mars’ta organik moleküller bulduğunu açıkladı.

A+A-

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’tan alınan numunelerde organik maddelere rastladı. Bilim insanları, Mars’ta 2012’den bu yana incelemeler yapan Curiosity keşif aracı tarafından Gale Krateri’nin tabanındaki yaklaşık 3,5 milyar yıllık kayalıkta organik maddeler bulunduğunu açıkladı. Araştırmacılar, Mars’ta bulunan organik maddelerin, eski bir yaşam kanıtı, yaşam için bir besin kaynağı ya da yaşam yerine var olan başka bir şey olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Diğer yandan, Curiosity, Mars’ın atmosferindeki metanı ölçmek için ayarlanabilir lazer spektrometresini kullandı. Curiosity’nin, Mars atmosferindeki mevsimsel metan artışlarını da doğruladığı bildirildi. Araştırmacılar, biyolojik bir kaynağı göz ardı edemeyeceklerini belirtti. Mars’ta bir zamanlar mikroorganizmaların bulunduğu, hatta hala bulunuyor olabileceği ihtimalini akla getiren yeni bulguların, Kızıl Gezegen’de geçmişte ya da halihazırda bir yaşamın kanıtı olarak ele alınabileceğini bildirildi.

HABERE YORUM KAT