1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Matematiğin en havalı sayısı, Pi
Matematiğin en havalı sayısı, Pi

Matematiğin en havalı sayısı, Pi

Pi sayısı, dairenin çevresinin çapına olan oranıdır. Bir başka deyişle bu dünyada çapın 1’se çevren “Pi”dir. Dünyada her yıl 3. ayın 14. günü Pi Günü olarak kutlanıyor

A+A-

Pi sayısı, dairenin çevresinin çapına olan oranıdır. Bir başka deyişle bu dünyada çapın 1’se çevren “Pi”dir. Dünyada her yıl 3. ayın 14. günü Pi Günü olarak kutlanıyor

matematigin-2.png

Pi sayısı tamamen rastlantısal olarak ilerliyor gibi görünür. Bugün bilgisayarlar yardımıyla onun trilyonlarca basamağı hesaplandı ve içinde bir düzen olduğuna dair bir kanıt bulunamadı. Öte yandan matematiksel olarak rassal bir sayı olduğu da ispatlanamıyor. Matematikçi Steven Strogatz’ın dediği gibi Pi sayısı, tamamen rastlantısal olmakla mükemmel bir düzen arasında olmanın inanılmaz bir çekiciliğine sahip. Pi sayısının virgülden sonra sonsuz sayıda rakamı var ve bu rakamlar içerisinde benzer bir dizilim yok. Yani kendini tekrar etmiyor. Bazı bilimciler onu evren kadar sonsuz ve benzersiz olarak tarif ediyor. Uzmanlar, Pi sayısının tarihinin milattan önce 2000 yılına dayandığını söyledi. Pi sayısının, büyüklüğü ve küçüklüğü fark etmeyen her çemberde ya da dairede görülen matematik sabiti olduğunu ifade eden Uzmanlar, Pi sayısının, çemberin çevre uzunluğunun çapına bölümüyle elde edildiğini kaydederek; çemberin çevresinin çapına oranına, Pi sayısı dendiğini ve Yunan alfabesinin on altıncı harfiyle gösterildiğini belirtti. Uzmanlar;  "Bu oran her çember için aynı değer aldığından Pi sayısı bir sabittir. Pi sayısının sırrı; irrasyonel bir sayı olmasından, yani açılımında bulunan virgülden sonraki rakamların periyodik olarak tekrar etmemesindedir. Bu nedenle hesaplamalarda Pi’ye yakın bir sayı kullanılmaktadır." diye konuştu.

piiii-cocuklar.jpg

"Pİ, İNSANIN BİLİM AÇLIĞI VE MERAKIDIR"

Pi sayısının matematiğin hemen hemen her dalında görüldüğüne değinen Uzmanlar, "Sonuç olarak, Pi ile uğraş, insanın doymak bilmeyen bilim açlığı ve merakıdır. Onun basamakları sonsuza uzarken, matematikte yeni kavramlar ortaya çıktı. Bilgisayarın gücünü ve hızını onunla deniyoruz. Dolaylı olarak bilgisayar teknolojisinin gelişmesini adeta Pi sayısına borçluyuz. 14 Mart aynı zamanda Einstein'ın doğum günüdür. Dünyada ilk 'Pi günü' ABD'nin San Francisco şehrindeki Exploratorium Müzesinde 1988 yılında yılında Larry Shaw tarafından pasta börek ile kutlanmıştır. Türkiye'de de Dünya Pi Günü matematik yarışmaları ile matematiği sevdirmek, matematiği kullandırmak ve matematiğin seviyesini yükseltme amacına yönelik faaliyetlerle kutlanmaktadır." dedi.

piiii.jpg

Pİ SARMALI HER TARİHİ BARINDIRIYOR

Pi sayısının bir yerlerinde mutlaka aradığınız rakam vardır. Hatta bunu hesaplayan bir web sitesi de kuruldu. Mypiday.com adresine girip doğum gününüzü yazdığınızda onun pi sayısının içerisinde hangi basamakta olduğunu hesaplıyor. Buraya yazacağınız sayının doğum günü olması gerekmiyor, telefon numarası ya da kredi kartı numarası da olabilir. Her türlü tarih ya da özel sayı Pi sayısının içine gizlenmiş vaziyette.

pi-33.jpg

KONYA’DA DA Pİ GÜNÜ UNUTULMUYOR

Matematikçilerin bu özel gününde artık hem Türkiye’de hem Konya’da çeşitli etkinlikler düzenlenerek çocuklara matematik sevdiriliyor.  Okul bahçelerine, tişörtlere, panolara, yiyeceklere Pi simgesi çizilerek, çocukların matematiğe karşı ön yargısı yıkılmaya çalışılıyor. Bu okullardan biri olan Ahmet Karacigan Ortaokulu’nda da her yıl farklı etkinliklerle 14 Mart Pi Günü keyifli şekilde kutlanıyor. Bu gizemli sayı hakkında okulun matematik öğretmenleri çocuklara bilgiler vererek hem keyifli bir gün geçimiş oluyor. Hem de çocukların bilinçlenmelerini sağlıyorlar. Böylelikle matematik alanında farkındalık oluşturularak öğrencilerin bu derse daha çok ilgi duyması sağlanıyor.

 

matematigin-7.jpegGÜLŞEN YILMAZ/YENİ HABER GAZETESİ

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT