1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mavi bayrak alan Van Gölü konuklarını bekliyor
Mavi bayrak alan Van Gölü konuklarını bekliyor

Mavi bayrak alan Van Gölü konuklarını bekliyor

Doğal güzellikleri, koyları ve temiz suyuyla dikkati çeken Van Gölü'nün Ayanis Sahili, temizliği temsil eden uluslararası çevre ödülü "mavi bayrak" almaya hak kazandı.

A+A-

Doğal güzellikleri, koyları ve temiz suyuyla dikkati çeken Van Gölü'nün Ayanis Sahili, temizliği temsil eden uluslararası çevre ödülü "mavi bayrak" almaya hak kazandı.

Kente merkezine 35 kilometre uzaklıktaki Ayanis Sahili, kumu, bozulmamış doğası ve temiz suyu ile mavi bayrak almaya layık görüldü. Temiz denizin güvencesi mavi bayrağa sahip Van Gölü'ndeki tek sahil olma özelliğine sahip sahil, yerli ve yabancı konuklarını ağırlamayı bekliyor.

Tuşba Belediyesince hazırlanan projenin Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından mavi bayrağa uygun görülmesinin ardından, sahilin turizme kazandırılması için çalışmalara başlandı.

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, şöyle konuştu:

"Geçen sene başvurduğumuz mavi bayrak müracaatımız nihayet sonuçlandı. Artık Van Gölü'müzde mavi bayraklı bir plajımız var. Mavi bayrakla farkındalığı meydana getirmeyi amaçladık. Temizliği korumak adına bu uygulama çok önemli. Bizler de hem TÜRÇEV hem de bakanlıklarımızın destekleriyle bundan sonra Van Gölü kıyısında hem Vanlılar hem de Van'a yüzmek için gelecek misafirler için mavi bayraklı plajımızda gerekli çalışmaları yürüteceğiz. Mavi bayrak almak bu işin en önemli kısmıdır."

"200 metrelik plaj oluşturulacak"

Sahilde yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi veren Özgökçe, sahilde insanların rahat yüzmeleri için gerekli faaliyetlere başladıklarını aktardı.

Özgökçe, şöyle konuştu:

"Burada 200 metre uzunluğunda güzel bir plaj oluşturacağız. İnsanların burayı daha rahat kullanmaları için gerekli ulaşım hizmetini sağlayacağız. Ardından burayı tercih edenler için Avrupa standartlarında tam donanımlı konaklama mekanları oluşturacağız. Buranın turizm merkezi haline gelmesi için diğer çalışmaları da en kısa zamanda yürüteceğiz. Van Gölü'ndeki diğer sahillerimizin de mavi bayrak alması için çalışmalarımız sürüyor."

HABERE YORUM KAT