1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mehmetçik teröristlere göz açtırmıyor
Mehmetçik teröristlere göz açtırmıyor

Mehmetçik teröristlere göz açtırmıyor

Irak sınırındaki 2 bin 30 rakımlı Karaçalı bölgesinde konuşlanan Mehmetçik, son teknoloji silah ve cihazlarla dondurucu soğuğa rağmen PKK'lı teröristlere geçit vermiyor.

A+A-

Şırnak'ta Irak sınırında görev yapan Mehmetçikson teknoloji silah ve cihazlarla donatılan üs bölgelerinde PKK terörüne geçit vermiyor.

PKK'lı teröristlerin Irak'ın kuzeyindeki kamplardan Türkiye'ye geçişlerini önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) hava destekli operasyonlar sürerken, Şırnak'ta Irak sınırına hakim tepelere konuşlu, son teknoloji ile entegre hareket eden silah sistemleri ile donatılan, "Şahin Gözü" olarak nitelendirilen Modüler Geçici Üs Bölgeleri (MGÜB) sayesinde sınırda teröristlere göz açtırılmıyor.

Dondurucu soğukta teröre karşı etkin mücadele

Irak sınırının sıfır noktasında Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı 2 bin 30 rakımlı, "Kartal Yuvası" olarak adlandırılan Karaçalı bölgesinde konuşlanan Mehmetçik, dondurucu soğuğa rağmen teröre karşı etkili mücadele yürütüyor.

PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Haftanin kampının karşısında yer alan ve özellikle bahar aylarında teröristlerin en önemli geçiş noktası olarak bilinen bölgede kurulan askeri üsde, güvenlik güçleri 24 saat gözünü sınırdan ayırmazken, bölge termal kameralar ve radarlarla da sürekli kontrol ediliyor.

Her türlü tehdit bertaraf ediliyor

Güvenlik güçleri, aynı zamanda terör örgütünün en önemli finans kaynağı olan kaçakçılığın da önüne geçiyor.

Türkiye sınırına yönelik her türlü tehdidin anında saptanarak bertaraf edildiği üs bölgesinde bir yıl içerisinde teröristlerce gerçekleştirilen 150'ye yakın saldırıya, radar sistemleriyle yapılan tespitler sonucu angajman kuralı ve meşru müdafaa kapsamında anında misliyle karşılık verildi.

"Tüm saldırılara misliyle karşılık veriliyor"

48. Hudut Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Kurmay Albay Nizamettin Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,"Motivasyonumuzu sağlayan, hudut emniyeti görevinin son derece önemli olduğunu, buradan geçen her teröristin, ülkenin barış ve istikrarına kastedeceğini bilmemizdir. Devletimizin ve 80 milyonun arkamızda olduğunu bilmek bize güç veriyor." dedi.

Karaçalı Hudut Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Fahri Eybek de üs bölgesinin doğu ve güney istikamet tepe bloğunun Irak toprağı olduğuna dikkati çekerek, karşıdaki tepe bloğunun da Irak toprakları içerisinde olduğunu aktardı.

Bu tepe bloğundaki bölücü terör örgütü unsurlarınca muhtelif zamanlarda taciz ateşi açıldığını dile getiren Eybek, tüm bu saldırılara misliyle karşılık verdiklerini bildirdi.

HABERE YORUM KAT