1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mehmetçik yeni yıla nöbette girdi
Mehmetçik yeni yıla nöbette girdi

Mehmetçik yeni yıla nöbette girdi

Türkiye'nin dört bir yanında vatani görevlerini sürdüren askerler, 2017'yi nöbet tutarak karşıladı.

A+A-

Terör örgütlerine yönelik hava harekatlarında önemli konuma sahip Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığında vatani görevini yapan askerler ve komuta kademesi, üssün yemekhanesinde bir araya geldi.

Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kadircan Kottaş, askerlerin yeni yılını kutladı. Komuta kademesindekiler ve askerlerle yemek yiyen Kottaş, vatani görevini yapan Mehmetçik ile sohbet etti.

"Tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun"

Yeni yılda görev başında olan pilotlar, gelecek emir doğrultusunda havalanmaları için üssün hangarlarında hazır bekletilen F-16 savaş uçaklarında son kontrollerini yaptı.

Alarm Reaksiyon Merkezi'nde nöbet tutarak, yeni yılı karşılayan pilotlar, gökyüzünün bekçileri olarak ülke hava sahasının kontrolü için 7 gün 24 saat olduğu gibi yılbaşında da hazır beklediklerini söyledi.

Pilotlar, "Bu gece de nöbetteyiz. Bizler yüce Türk milletinin her zaman emrinde ve görevimizin başındayız. Tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Doğunun bekçileri olarak her zaman görevimizin başındayız." ifadelerini kullandı.

Nöbet tutan uzman çavuş da vatan topraklarını korumanın onur ve gururunu yaşadığını belirtti.

"Hudut kartalları" yılbaşında da nöbetteydi

Türkiye-Ermenistan sınırındaki Kars Şehit Er Mustafa Koçak Hudut Karakolu'ndaki askerler, yeni yıla nöbet tutarak girdi.

Yurt içi ve dışında vatan savunmasını bir an olsun bırakmayan Mehmetçik, Türkiye'nin Ermenistan sınırında yer alan Şehit Er Mustafa Koçak Hudut Karakolu'nda da sıfırın altında 25 derecede fedakarca vatan savunmasını sürdürüyor.

Şartlar ne olursa olsun, 24 saat boyunca görevlerinden ayrılmayan "hudut kartalları", kar yağışı ve soğuğa rağmen yeni yıla nöbet tutarken girdi.

2017'yi ailelerinden uzakta karşılamalarına rağmen vatanı savunmanın gururunu yaşayan Mehmetçik, Türk halkına birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Hudut Bölük Komutanı Piyade Yüzbaşı Muammer Ersan, askerlere seslenerek, "Değerli Mehmetçikler, sizler vatani görevinizi yapmak üzere sevdiklerinizden uzakta burada bulunmaktasınız." dedi.

Hudutların önemine değinen Ersan, "Hudut, bir milletin şeref ve namusunun korunduğu yerdir, bunun haklı gururunu yaşadığınızı biliyorum. Ailelerinizin ve sevdiklerinizin yeni yıla sizler sayesinde huzurlu şekilde girdiğini unutmayın. 2017'nin başta siz ve ailelerinize mutluluk getirmesi temennisinde bulunuyorum." diye konuştu. 

Ersan, daha sonra karakola adı verilen şehit er Mustafa Koçak'ın Mardin'de görev yapan kardeşi Jandarma Kıdemli Başçavuş Hasan Koçak ile telefonla görüntülü görüşerek yeni yılını kutladı.

Koçak da tüm askerlerin yeni yılını kutlayarak, ağabeyinin adının yaşatılmasının gurur verici olduğunu söyledi.

Mehmetçik'in yeni yıl mesajı

Vatan nöbetindeki askerlerden piyade er Ahmet Şanlı da yeni yılın hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Şanlı,"Yeni yılın ülkemize, milletimize ve tüm insanlık alemine barış, huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum. Annem ve babam olmak üzere tüm ailemin yeni yılını kutluyorum. Hudutta görev yapmak herkese nasip olmaz, bu konuda kendimi çok şanslı buluyorum, burada komutanlarımla, silah arkadaşlarımla aile gibiyiz, yeni yıla girmenin mutluluğunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Milletimizin gönlü rahat olsun"

Astsubay Çavuş Mehmet Avcı da "Bizler burada bir aileyiz, hudutta görev yapmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu kutsal nöbeti layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz burada olduğumuz sürece milletimizin gönlü rahat olsun." şeklinde konuştu.

Nöbetteki askerlerden Piyade Onbaşı Çağrı Türkyılmaz da komutanlarının izin vermesiyle telefonla ailesini arayarak yeni yıllarını kutladı.

"Barbaros'un torunları" 2017'yi nöbetle karşıladı

Türk donanmasının kahraman mensupları, vatan savunmasındaki sorumluluklarını yılbaşında da "Preveze ruhu" içinde yerine getiriyor.

Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Ana Üssü'nde bulunan TCG Kemalreis Fırkateyni'nde görev yapan bahriyeliler, yeni yıla elleri tetikte giriyor. 

"Mavi vatan" olarak adlandırılan Türk karasularının teminatı Türk "leventleri", şartlar ne olursa olsun, 24 saat boyunca "Preveze ruhu"yla sorumluluklarını yerine getiriyor.

Yeni yıla Türk donanmasının en önemli unsurları arasında yer alan TCG Kemalreis Fırkateyni'nde giren askerler, yılbaşı mesajı gönderdi. 

Sözleşmeli torpido er Nevzat Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesini çok sevdiğini ve manevi olarak yanlarında olduğunu belirterek, 2017'nin Türk milletine birlik, beraberlik ve kardeşlik, Türk Silahlı Kuvvetlerine de başarılar getirmesini diledi.

"Vatanımız ve milletimiz için bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz"

Sözleşmeli serdümen er Sinan Tırtar da geminin emniyeti ve acil durumlarda diğer birliklerle irtibatı sağlamak maksadıyla köprü üstünde nöbet tuttuğunu söyledi. 

Tırtar, yeni yılın ülkeye ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başarı ve mutluluk getirmesini temenni ederek, ailesi ve arkadaşlarına selamlarını iletti. 

Sözleşmeli motorcu er Serdar Satılmış da "Bu görevi de birilerinin yapması gerekiyor. İster istemez ailemden uzak olmanın burukluğunu yaşıyorum ama vatanımız ve milletimiz için bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz." dedi. 

Ülkenin huzurlu bir yıl geçirmesini dileyen Satılmış, "Aileme buradan sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum. Onları çok seviyorum." ifadelerini kullandı.

Türk-Yunan sınırında görev yapan Mehmetçikten arkadaşlarına selam

Edirne’ye 20 kilometre uzaklıktaki Üyüklütatar köyünde konuşlu, göçmen kaçakçılığıyla mücadele eden 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Şehit Er İhsan Şengül Tatarköy Hudut Karakolu’ndaki askerlerin yeni yılını kutlamak üzere karakola gelen 2.Hudut Tabur Komutan Vekili Piyade Binbaşı Serkan Gökgöz’ü Piyade Teğmen Sebahattin Cenik tekmille karşıladı.

Binbaşı Gökgöz, birlikte yemek yediği askerlerin yeni yıllarını kutladı.

Ardından yoğun kar altında hudut boyunda nöbet tutan askerleri ziyaret eden Binbaşı Gökgöz, askerleri öperek yeni yıllarını kutladı. Binbaşı Gökgöz, Kuzey Devriye Tim Komutanı Piyade Onbaşı Ali Yılmaz’ı ailesiyle telefonda konuşturdu.

Annesi Fadime ve babası Mustafa Yılmaz’la konuşan Onbaşı Ali Yılmaz, yeni yıla nöbette girdiklerini ifade ederek, sağlık ve sıhhatinin iyi olduğunu ailesine bildirdi.

Batıdan doğuya selam

Balıkesirli Piyade Onbaşı Alper Meriç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hudut boyunda askerlik yapmanın ayrıcalıklı olduğunu söyledi.

Yeni yılı ilk kez ailesinden uzakta geçirmesine rağmen aile gibi benimsediği komutan ve silah arkadaşlarıyla yeni bir yıla girmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Meriç, “Öncelikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha zor şartlarda askerlik yapan silah arkadaşlarıma selam gönderiyorum. Anne, babama ve sevdiklerime selam ediyorum. Bizleri merak etmesinler, bizler çok iyiyiz.”

Adanalı Abdullah Çakır da askeriyede yeni yıla girmenin farklı ve gururlu bir duygu olduğunu ifade etti.

Van’daki annesiyle karakoldaki ankesörlü telefonla konuşan Piyade Er Muharrem Akpınar da vatan ve millet sevgisi içerisinde, asker ocağında yeni yılı kutladıklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT