1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memura 'dinlenme hakkı' kararı
Memura 'dinlenme hakkı' kararı

Memura 'dinlenme hakkı' kararı

A+A-

Danıştay, yüzbinlerce memuru ilgilendirebilecek bir karara imza attı. Çorum'da görev yapan bir öğretmene, mesai saati dışında yapılan kursa katılmadığı için bir günlük maaş kesme cezası verildi. Öğretmen kararı içinde sindiremedi dava açtı. İdare mahkemesinden eli boş dönen öğretmeni Danıştay haklı buldu. Danıştay kararında "Çalışanların dinlenme hakkı Anayasa ile korunmuş bir haktır" denildi.

Çorum Eti Anadolu Lisesi'nde görevli Saim Erdoğan'a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bir günlük maaş kesme cezası verdi. Gerekçe, Erdoğan'ın, bir haftalık, FATİH Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursu'na katılmamasıydı. Hazırlanan soruşturma raporunda Erdoğan'ın, kasıtlı olarak kursa katılmadığı belirtildi. Kurs tarihi ise 4-12 Mart 2013 olarak belirlendi.

KARARI YARGIYA TAŞIDI
Öğretmen Erdoğan, verilen ceza küçük de olsa içine sindiremedi. Erdoğan, verilen kararın iptali işlemin ortadan kalkması için üç yıl önce Çorum İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme yaptığı yargılama sonrası 2014'te kararını verdi. İdare Mahkemesi, Erdoğan'a verilen cezasını yerinde olduğuna hükmetti. Erdoğan bu kez temyiz başvurusunda bulundu.

'ÇALIŞMA SAATİ İLE UYGUN OLSUN'
Hürriyet'in haberine göre; Dosyaya, Danıştay Onikinci Daire baktı. Erdoğan, temyiz başvurusunda, idare mahkemesinin verdiği kararın bozulmasını istedi. Erdoğan, kursun düzenlenmesine karşı olmadığını, kurs saatlerinin çalışma saatleri ile uygun olmasını, ancak idarenin bu yönde bir düzenleme yapmadığını kaydetti. Davalı konumda olan Çorum Valiliği adına yapılan savunmada ise, öğretmen Erdoğan'ın talebinin reddi istendi.
 

HABERE YORUM KAT