1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Merdiven’in ikinci ayağı yargı olacak
‘Merdiven’in ikinci ayağı yargı olacak

‘Merdiven’in ikinci ayağı yargı olacak

MHP’nin önerisiyle Anayasa görüşmelerinde aşama aşama ilerleme hazırlığı yapan AK Parti, başkanlık sistemine dayalı cumhurbaşkanlığının ardından yüksek yargı kurumlarına yönelik düzenlemeyi masaya getirecek.

A+A-

MHP ile başkanlık sistemine dayalı Cumhurbaşkanlığına yönelik Anayasa değişikliğinde olumlu noktaya ulaşan AK Parti, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin önerdiği “merdiven” sistemiyle ilerlenmesine yönelik hazırlıklar yapıyor.  Bu kapsamda başkanlıkla ilgili Anayasa değişikliği Meclis’ten geçirildikten sonra, “merdiven”in ikinci basamağı olarak HSYK’nın seçim sistemi başta olmak üzere yüksek yargı kurumlarına yönelik Anayasa değişikliği düşünülebileceğini ifade ediliyor.  Üzerinde uzlaşmaya varılmış olan maddelere ek olarak

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ve HSYK’da yapılması istenen değişikliklerin bu pakete dahil edilebileceği belirtiliyor. Yeni sisteme geçişin sağlanması durumunda Cumhurbaşkanı’nın, yüksek yargı organlarına atayacağı üye sayılarında da değişim yaşanacak.

OCAK’TA MECLİS’TE

AK Parti kanadında, Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik Anayasa değişikliğinin olumlu şekilde sonuçlandırılması yönünde büyük bir hassasiyet gösteriliyor. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili Anayasa değişikliğinde takınılan tavır ve karşılıklı gösterilen anlayış, bundan sonraki süreçte de yol arkadaşlığı açısından önem taşıyacak. Başbakan Binali Yıldırım’ın yakın kurmaylarına ve milletvekilleriyle sohbetlerinde dile getirdiği bu hassasiyet, MHP ile yapılan ilk işbirliğinin devamının gelip gelmeyeceğini de ortaya koyacak.  AK Parti’nin planlaması, Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin Anayasa paketinin ocak ayında TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi, ardından da Genel Kurul aşamasına geçilmesi yönünde.

STAR

HABERE YORUM KAT