1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Merkel: Mesafe koymadık
Merkel: Mesafe koymadık

Merkel: Mesafe koymadık

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman hükümetinin, Federal Meclisin Ermeni iddialarına ilişkin kararına mesafe koymadığını söyledi.

A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman hükümetinin, Federal MeclisinErmeni iddialarına ilişkin kararına mesafe koymadığını söyledi.

Merkel, Alman özel televizyon kanalı RTL'ye verdiği röportajında, anayasal bir organ olan hükümetin, Alman Meclisinin yaptığına ilişkin görüş ifade etmeyeceğini belirtti.

"Alman hükümeti katiyen bu karara mesafe koymuyor. Bunu düzeltmek istiyorum. Ben de Federal Meclisin bir üyesiyim" diyen Merkel, Türkiye ile yapılan görüşmelerde Federal Meclisin kararının ne olduğunun dile getirildiğini kaydetti.

"Bu kararların hukuki bir bağlılığı olmadığını söyledik"

Bunun, Federal Meclisin siyasi görüşü olduğunu savunan Merkel, "Federal Meclisin internet sayfasında yasaları ve kararları kendisi de tasnif ediyor. Biz de internet sayfasına işaret ettik ve bu kararların hukuki bir bağlılığı olmadığını söyledik. Bunlar siyasi görüşlerdir. Ancak her meclisin böyle kararlar alma hakkı vardır ve bunu Türkiye ile yaptığımız görüşmelerde açıkça ifade ettik." şeklinde konuştu.

Merkel, ilişkilerin nasıl devam edeceği konusunda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Markus Ederer'in Türkiye ile görüşmeler yaptığını, bunların süreceğini belirtti.

"Bunun, Türkiye'nin önünde diz çökme olup olmadığına" ilişkin soruya da Merkel, "Kesinlikle hayır" cevabını verdi.

AB ile Türkiye arasında yapılan sığınmacı anlaşmasına da değinen Merkel, bu anlaşmanın iki tarafın çıkarına olduğunu söyledi.

Merkel, 3 milyon sığınmacıyı kabul eden Türkiye'yi desteklediklerini ifade ederek, "Hukuksuzluğa karşı birlikte mücadele ediyoruz. Yüzlerce mülteci Ege Denizi'nde hayatını kaybetti. Bu ne Türkiye'nin ne de bizim çıkarımızadır." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT