1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Merkel: “Suriye konusunda Esad kadar Rusya ve İran da suçlu”
Merkel: “Suriye konusunda Esad kadar Rusya ve İran da suçlu”

Merkel: “Suriye konusunda Esad kadar Rusya ve İran da suçlu”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Yaşanılan insanlık dramı karşısında Suriye kadar İran ve Rusya'nın da suçlu” dedi.

A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de bir araya geldi. Alman medyası Hollande'ın Berlin ziyareti “Veda ziyareti” olarak nitelendirildi. Başta Suriye krizi, sivillerin öldürülmesi ve bölgeye yardımların ulaşamaması gibi konuların ele alındığı görüşmede, Avrupa ve Euro'nun geleceği de masaya yatırıldı. Şansölye Merkel ve Hollande, Suriye'de yardıma muhtaç insanlara destek için net bir sinyal için çağrıda bulundular. Merkel, “Durum tam bir felaket. İnsanın kalbi kaldırmıyor. Sivil nüfus korumalı ve insani yardım ihtiyaç sahiplerine ulaşmalıdır. Yaşanılan insanlık dramı karşısında Suriye kadar İran ve Rusya'nın da suçlu” ifadelerini kullandı. 
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da Halep’in doğusunda sivil nüfusa ulaşabilmek amacıyla koridorun açılması için Güvenlik Konseyi'ni engelleyen Rusya'yı suçlayarak, Rusya olmadan Esad rejiminin Halep'te ilerlemesinin mümkün olmayacağını hatırlattı.

Rusya'ya yaptırımlara devam
Görüşmede Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'ya uyguladıkları yaptırımların uzatılması çağrısında bulunuldu. Minsk anlaşmalarında alınan kararların uygulamaya devam edeceklerini açıklayan liderler, Suriye'de sivillere karşı girişilen saldırıların durdurulması insani ihtiyaç malzemelerinin muhtaçlara ulaşabilmesi için Rusya'nın ve İran'ın mutlaka hareket etmesi gerektiğini söylediler.

HABERE YORUM KAT