1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Merkez Bankası'ndan kritik hamle
Merkez Bankası'ndan kritik hamle

Merkez Bankası'ndan kritik hamle

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık oranları ile rezerv opsiyonu katsayılarında yeni değişiklikler geldi. Buna göre Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirim yapıldı.

A+A-

TCMB, zorunlu karşılık oranları ile rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklikler yapıldığını duyurdu.

Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirildiğinin belirtildiği duyuruda, Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında döviz imkanının ikinci, üçüncü ve dördüncü dilimleri ile altın imkanının ilk üç diliminde katsayıları 0,1 puan artırıldığı aktarıldı.

Duyuruda, rezerv opsiyonu kullanımlarının aynı seviyede kalması halinde, söz konusu değişiklikler ile finansal sisteme yaklaşık 1,2 milyar Türk lirası ve 670 milyon dolar ilave likidite sağlanmış olacağı bildirildi.

Zorunlu karşılık oranı düşürüldüğünde zorunlu karşılıkların bir kısmı kullanılabilir rezerv şekline dönüşür, bu da bankaların kredi tabanını artırır. Bankaların kredi tabanın genişlemesi de para arzının artmasına neden olur. Zorunlu karşılık oranının arttırılması daralmacı para politikasına, oranın azaltılması ise genişlemeci para politikasına işaret eder.

HABERE YORUM KAT