1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mesut Barzani Musul'da çatışma bölgesinde
Mesut Barzani Musul'da çatışma bölgesinde

Mesut Barzani Musul'da çatışma bölgesinde

IKBY Başkanı Barzani, terör örgütü DAEŞ'e karşı Musul ovasında başlatılan operasyonu yakından takip etmek için çatışma bölgesine geldi.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBYBaşkanı Mesut Barzani, terör örgütüDAEŞ'e karşı Musul ovasında başlatılan operasyonu yakından takip etmek içinçatışma bölgesine geldi.

Barzani, cephelerdeki Peşmerge komutanlarından operasyona ilişkin bilgi almak için yoğun güvenlik önlemleri altında Musul'un Hazır bölgesindeki Verdek ve Gezekan köyleri arasındaki Peşmerge cephesine geldi. Basına kapalı bir şekilde Peşmergelerle görüşen Barzani, daha sonra komutanların harita üzerinden verdiği detaylı bilgileri dinledi.

Çatışma bölgesinde Barzani'ye eşlik eden Mahmur-Güver Peşmerge Komutanı Sirvan Barzani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sabah saatlerinde başlayan operasyon sonucu 6 köyü geri aldık ve 15 militanı öldürdük" dedi.

DAEŞ ile yaşanan yoğun çatışmalardan dolayı 2 Peşmergenin hayatını kaybettiğini ifade eden Barzani, "Güçlerimiz tüm engellere rağmen 14 kilometre ilerleme kaydetti" bilgisini paylaştı.

Sabahın erken saatlerinde üç koldan başlayan operasyonda, uluslararası koalisyon güçlerine ait askerlerin de zırhlı araçlarla cephe gerisinde destek görevinde bulundukları görüldü.

Elde edilen son ilerlemeler sonucunda Peşmerge güçleri ve Musul kent merkezi arasındaki mesafe 17 kilometreye kadar düştü.

HABERE YORUM KAT