1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP kurultayındaki tüzük değişikliklerine durdurma
MHP kurultayındaki tüzük değişikliklerine durdurma

MHP kurultayındaki tüzük değişikliklerine durdurma

MHP Genel Merkez avukatı Bulut, "Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 19 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen Genel Kurul’da alınan kararların ve tüzük değişikliklerinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiştir." dedi.

A+A-

MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, "Üst Kurul Delegemiz tarafından Ankara 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan Genel Kurul iptali davasının ilk incelemesi neticesinde, 19 Haziran 2016 tarihli Genel Kurul’da alınan tüm kararların yürütülmesi ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, Genel Kurul çerçevesinde yapılan sözde yetki devirleri de askıya alınmıştır." dedi.

Bulut, düzenlediği basın toplantısında, tüzük değişikliği gündemiyle geçen hafta Çağrı Heyeti'nce toplanan Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Genel Kurulu'nda Çağrı Heyeti'ne göre, 752, Noter'e göre ise 656 delegenin bulunduğunu belirtti.

Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin kurultaydan bir gün önce yaptığı yazılı açıklamada, tertip edilecek kurultaya ilişkin, çok önemli usul hataları bulunduğuna ve de kurultayın bu haliyle yasal olmayacağına işaret ettiğini anımsatan Bulut, "19 Haziran 2016 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul toplantıya davet edilmiş, söz konusu toplantıya halen sayısı tam olarak tespit edilemeyen bazı delegelerimiz iştirak etmiştir. Toplantı sonrasında aralarında Sayın Koray Aydın, Sayın Sinan Oğan ve Sayın Sait Gönen’in de bulunduğu birçok isim, basına vermiş oldukları demeçlerinde, kurultayın iptal edilme riskine işaret etmişler, birden fazla tüzük maddesi değişikliğinden de haberdar olmadıklarını, toplantı gündeminin bir dayatmayla değiştirildiğini vurgulamışlardır." ifadelerini kullandı.

"Tüm kararlar ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuştur"

Genel Kurul'da usulsüzlük olduğu iddiasıyla, toplantıya katılmayan her üst kurul delegesinin yargı yoluna başvurma ve genel kurulun iptalini istemek hakkının var olduğuna işaret eden Bulut, bir üst kurul delegesinin Genel Kurul'un iptali istemiyle ilk davayı açtığı bilgisinin Genel Merkez'e ulaştığını aktardı.

Bulut, "Üst Kurul Delegemiz tarafından Ankara 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan Genel Kurul iptali davasının ilk incelemesi neticesinde, 19 Haziran 2016 tarihli Genel Kurul’da alınan tüm kararların yürütülmesi ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, Genel Kurul çerçevesinde yapılan sözde yetki devirleri de askıya alınmıştır." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT