1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milletvekilleri Akıncı Üssü'nde incelemelerde bulundu
Milletvekilleri Akıncı Üssü'nde incelemelerde bulundu

Milletvekilleri Akıncı Üssü'nde incelemelerde bulundu

AK Parti'li Erdoğan ile Dilipak, darbeci askerlerin 15 Temmuz gecesi merkez olarak kullandığı Akıncı Üssü'nü gezdi.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katılan askerlerin 15 Temmuz gecesi merkez olarak kullandığı Akıncı Üssü'ne gezen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak, üsse gidince dehşete düştüğünü belirterek, "Atılacak bombaların, füzelerin üzerine CB, TBMM gibi işaretler yazmışlar. Yani bombaların nereye atılacağı önceden belirlenmiş." dedi.

Dilipak ile AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, darbeci FETÖ terör örgütü askerlerinin, 15 Temmuz gecesi merkez olarak kullandığı Akıncı Üssü'nü gezdi.

Erdoğan ve Dilipak, Akıncı Üssü'nde yaptıkları incelemelere ilişkin AA muhabirine açıklalarda bulundu.

Akıncı Hava Üssü'ndeki durumu görmek için Mehmet Uğur Dilipak ile oraya gittiklerini belirten Mehmet Erdoğan, "Üste, darbecilerin uçakları kalkmasın diye bombalanan pisti inceledik, üssü gezdik." dedi.

AK Parti'li Erdoğan, üssün dışındaki arazide kaçarken, Adil Öksüz ile 3 kişinin yakalandığını belirten Erdoğan, "Öksüz, gözaltına alınınca 'arazi bakmaya gelmiştim' diyor. Tabi bu kadar önemli bir kişinin gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılması çok büyük bir hata. Öksüz, örgütün hava kuvvetleri imamı. Öksüz'ün en son Batum'da görüldüğü söyleniyor." dedi.

"10 yılda 109 defa ABD'ye gitmiş"

Adil Öksüz'ün son 10 yılda 109 kez ABD'ye, Pensilvanya'ya gittiğini ve en son olarak da 12-13 Temmuz tarihinde ABD'ye gidip geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Bunlar darbe planlarını ABD'ye gidip gelenler üzerinden yönetiyorlar. Son dönemde FETÖ terör örgütüne mensup kişilerden ABD'ye gidip gelenlerin büyük kısmı bu işin içindeler." ifadesini kullandı.

Mehmet Erdoğan, askeri üste çok sayıda uçak, helikopter ve tank gördüklerine işaret ederek, "Darbeciler, otomatik silahlarla donatılan yaklaşık bin asker ve üsteki tanklarla, üssün güvenliğini sağlamışlar. Yani dışarıdan bir saldırı gelmesi durumunda buna karşı tedbir de almışlar. Otomatik silahlar da daha sonra ormanlık alanda bulunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Uçaklardan biri Meclis'i bombalayan uçak"

AK Parti'li Dilipak, Meclis'e bomba atan uçakların birinin de askeri üste olduğunu belirterek, "Çünkü, Meclis'i vuran uçağın üzerinde, 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında Meclis’i bombaladığını itiraf eden pilotun ismi yazıyordu." ifadesini kullandı.

Darbecilerin o gece bir kargo uçağının arkasına son derece modern bir kamera sistemi monte ettiklerini anlatan Dilipak, "Bu kargo uçağı, Ankara semalarında bombalama yapan savaş uçaklarını kamera sistemi ile görüntülemiş ve bu görüntüleri muhtemelen bir karargaha iletmişler. O çekimler an be an o karargahta izlenmiş." diye konuştu.

Akıncılar Üssü'nde sivil bir uçak da gördüklerini bildiren Dilipak, bu uçağın o gece saat 03.00 civarında üsse indiği bilgisi aldıklarını kaydetti.

Dilipak, şunları söyledi:

"O gece Akıncı Üssü'ne, kendilerinden olmayan askeri personelleri, SAT ve MAK komandolarını getirmişler. Gelenlerden bazıları da bunun darbe girişimi olduğunu anlayınca kalkışmaya katılmamışlar. Bazı askerlerin de savaş uçaklarına yakıt vermemesi, uçakların geç kalkmasına ya da kalkmamasına ve böylece darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasına destek olmuş."

HABERE YORUM KAT