1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bisiklet dağıttı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bisiklet dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, bisiklet dağıttı

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sağlıklı bir toplumun güçlü bir toplum demek olduğunu belirterek, "Sağlığını kaybeden bir toplumun güçlü olabilmesi mümkün değil." dedi.

Bakan Yılmaz, "Toplumda Fiziksel Aktivitenin Artırılması Projesi" kapsamında, Buruciye Medresesi bahçesinde İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen bisiklet teslim törenine katıldı.

Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, sağlığın önemine değinerek, obezitenin diyabete ve başka birçok hastalığa yol açtığını söyledi.

Obezitenin hem Sağlık Bakanlığını hem hastaneleri hem de toplumun büyük enerjisini, kaynaklarını israf ettiğini aktaran Yılmaz, "Aslında bakınca biz eski değerlerimizi kaybettik, önemsemedik. Normalde bizim değerlerimizde az uyumak, az yemek, az konuşmak var. Eğer bu üçünü az yapsaydık şimdi çok daha sağlıklı bir toplum olurduk. Sağlık harcamalarımız çok daha az olurdu." diye konuştu.

Yılmaz, insanların sağlık için yürümesi gerektiğine dikkati çekerek, "Yürümekten güzel spor yok. Dolayısıyla gün içerisindeki 24 saatin 1 saatini mutlaka ama mutlaka yürüyüşe ayırmamız lazım." dedi.

Bisiklet yollarına önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bisiklete binenlerin mutlaka kaskı olacak, kurallara uyacak. Bugün bisiklet dağıtacağımız kardeşlerimize kazasız belasız uzun ömürler diliyorum. Sivaslı kardeşlerimiz inşallah hem yürüyecek hem de okuyacak. İşte biz o zaman yürürsek sağlıklı bir toplum elde ederiz. Sağlıklı bir toplum güçlü bir toplum demektir. Sağlığını kaybeden bir toplumun güçlü olabilmesi mümkün değil. Bu coğrafyada güçlü olabilmen için askerin güçlü olacak, silahlı kuvvetlerine savunma sanayisinin bütün ürünlerini temin edeceksin ama oradaki mehmetçiğin de sağlıklı olması lazım. O sağlıklı olacak ki tankını, topunu gemini, uçağını kullanabilsin. Dolayısıyla her şeyin başı sağlık diyoruz."

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve diğer protokol üyeleri 407 bisikleti öğrencilere dağıtıldı.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra Öğretmenevi'nde aday öğretmenlerle bir araya geldi. Yılmaz, burada öğretmenlerle bir süre sohbet ederek, "Siz kendinizi iyi yetiştirirseniz Türkiye'nin önü açık." dedi.

HABERE YORUM KAT