1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Milli Tarım Projesi çiftçiyi memnun etti
Milli Tarım Projesi çiftçiyi memnun etti

Milli Tarım Projesi çiftçiyi memnun etti

Başbakan tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi’nin bütün çiftçiler tarafından büyük bir sevinçle karşılandığını ifade eden Kağnıcıoğlu, mazota verilen yar yarıya desteğin enerjiye de verilmesinin çiftçiyi daha da rahatlatacağını söyledi.

A+A-

Milli Tarım Projesi’nin çiftçiler tarafından olumlu karşılandığını ifade eden Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, mazota verilen yar yarıya desteğin enerjiye de verilmesinin çiftçiyi daha da rahatlatacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Milli Tarım Projesi, çiftçiler tarafından olumlu karşılandı.  Mazotun yarısının devlet tarafından karşılanacağı projede gübredeki KDV indiriminin yanında, havza bazlı üretime de destek verilecek.  Tarımda havza bazlı üretime destek verilecek. Türkiye'de 941 havzada hangi ürünlerin nerede daha iyi yetişeceği belirlendi.  Stratejik olarak 19 tane ürün tespit edildi. Tarım Bakanlığı, bu ürünlerin hangi havzalarda daha iyi ve daha az maliyete yetiştiğini belirledikten sonra havza destekleri oluşturdu. Herkes kafasına göre değil havzasına göre ekim yapacak.

kagnicioglu.jpg

ÜRETİCİYİ RAHATLATACAK

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu proje hakkında Yeni Haber’e özel açıklamalarda bulundu.  Yapılan düzenlemelerin çiftçiye olumlu yansıyacağını ifade eden Kağnıcıoğlu, çiftçinin girdisini ucuz elde ederse üretiminde artacağını söyledi.  Çiftçinin en büyük girdi kaynağının mazot ve gübre olduğunun altını çizen Kağnıcıoğlu, “Tarım sektörü büyük bir sektör ve desteklenmesi gerekiyor. Yapılan her düzenleme ve destekleme de çiftçileri memnun ediyor. Üreticinin mazot maliyetine katkı yapılmasını önemsiyoruz. Mazot girdisi çiftçi için sorundu. Mazotun yarısı devletin karşılamasıyla üretici büyük bir rahatlık yaşayacak. Mazota verilecek devlet desteği çiftçiyi mutlu edecek. Ama mazotun mazota verilen desteği enerjiye de istiyoruz. Çiftçiye çoğunlukla enerji daha çok maliyet getiriyor. Bu konuda tarımsal sulamada kullanılan enerjiye de yüzde 50 hibe bekliyor ve talep ediyoruz” dedi.

cciftci--(3).jpg

BÖLGEMİZDE MISIR EKİMİ DE YAYGIN

Milli Tarım Projesi’ndeki Türkiye'nin üretimde 941 havzaya bölüneceği açıklamanın önemli olduğunu dile getiren Başkan Kağnıcıoğlu, “Havzalara bölünerek ekimler yapılırsa herkes bölgesinde ne varsa onu eker. Böylece kontrollü ekim olmuş oluyor. Altınekin’de ise Arpa, buğday, fasulye, nohut, ayçiçeği, yemlik bitkilerine destek veriliyor. Bu ürünler zaten bizim ektiğimiz ürünler olduğu için yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Ama ilçemizde mısır ekimi de yapıyoruz. Mısır ekimi fazla olduğu için çiftçimiz ona göre makineleri var. Mısıra da destek verilmesini istiyoruz” diye konuştu.
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT