1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Minik yüreklerden '15 Temmuz şehitleri' klibi
Minik yüreklerden '15 Temmuz şehitleri' klibi

Minik yüreklerden '15 Temmuz şehitleri' klibi

Niğde'de ilkokul öğrencileri, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit ve gazi olanlara vefa duygusunu anlatmak için okudukları şiirlerle klip çekti.

A+A-

Niğde'de ilkokul öğrencileri, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit ve gazi olanlara vefa duygusunu anlatmak için okudukları şiirlerle klip çekti.

Çiftlik ilçesine bağlı Alay beldesindeki Alay İlkokulu 3/C sınıfı öğrencilerinin yer aldığı ve yöredeki olanaklarla çekimi yapılan klibin ön hazırlık çalışması yaklaşık 1 ay sürdü.

Sınıf ortamında çekilen video klipte öğrenciler, darbe girişimi seyrini değiştiren kahraman Astsubay Ömer Halisdemir için yazılan "30 kuş" şiiri başta olmak üzere "İstiklal Marşı", "Siperden Mektup", "Naat", "Ben Öğretmenim", "Dur Yolcu", "Bayrak", "Çanakkale Şehitleri", "Dua", "Bayrak Altında", "Seni Memleket Sever Gibi" ve "Bu Vatan Kimin" adlı eserleri okudu.

"Zaman zaman ağladık"

Okul Müdürü İlhan Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmen ve öğrencilerinin yaptığı çalışmayla gurur duyduklarını belirterek "Bu güzel uygulamayı,15 Temmuz demokrasi şehitlerimizin anısını canlı tutma adına başlattıkları için kendilerine çok teşekkür ediyorum." dedi.

Klibin hazırlanmasında öncülük eden sınıf öğretmeni Hatice Yağmur da demokrasi şehitleri ve gazilerinin asil ruh ve ruhaniyetleri nezdinde tüm şehit ve gazilere vefa borçlarını ödeyebilmek için video klip hazırladıklarını söyledi.

Öğrencilerin vefa duygusunun kalıcı hale gelebilmesi için böyle bir çalışma yaptıklarını ifade eden Yağmur, şöyle konuştu:

"Niğde'nin küçük kasabasında kendi imkanlarımızla sınıf ortamında öğrencilerimle beraber hazırladığımız bir çalışma. Öğrencilerin heyecanları gururları en üst düzeydeydi. Zaman zaman ağladık, duygulandık. O korkunç geceyi hep beraber yaşadık çünkü. İlkokul 3. sınıf öğrencisi olmalarına rağmen gerçekten şiirleri büyük gurur ve duyguyla okudular. Olayın şuurunda ve bilincindeler. Bu okul sıralarında bu şekilde hissetmeleri benim için çok önemliydi. Çalışmanın 3. sınıf öğrencilerinin seviyelerinin biraz üzerinde olduğunun farkındayım ama eğitim açısından uyanış ne kadar erken olursa o kadar faydalı olur." 

"Biz canımızı veremedik ama hediye yaptık"

Öğrencilerden Şeymanur Savaş da 15 Temmuz darbe girişiminde canını feda eden şehitler ve bu uğurda yaralanan gaziler için klip hazırladıklarını anlattı.

Naile Uyanık da klipte Arif Nihat Asya'dan bir şiir okuduğunu belirterek "Bizim için kendini feda ettiler. Biz bu hediyeyi yaptık ama az bile gelir. Biz canımızı veremedik ama hediye yaptık." diye konuştu.

Mustafa Utku Demirbaş ise Dursun Ali Erzincanlı'nın kahraman şehit Ömer Halisdemir için yazdığı "30 Kuş" şiirini okuyarak Halisdemir'e armağan ettiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT