1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muhteşem komutan: 1. Kılıçaslan
Muhteşem komutan: 1. Kılıçaslan

Muhteşem komutan: 1. Kılıçaslan

A+A-

Selçukluların Haçlılara karşı, sultanlarından komutanlarına askerlerinden sade vatandaşına kadar her bireyinin tarihe altın harflerle geçen bir mücadele verdiğini hatırlatan tarihçi Prof. Dr. Birsel Küçüksipahiolu, Haçlılara korku salan ilk Türk liderinde büyük komutan 1. Kılıçarslan olduğunu ifade etti. 

Bizans İmparatorluğu doğulu bir devlet olarak kabul edildiğinden Bizans’a karşı Avrupa’nın hep olumsuz bir yaklaşımının olduğunun altını çizen Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu, “Bizans’ın elinde bulunan bu zengin topraklar her zaman Avrupa’yı cezbetmiştir. Haçlı Seferleri gündeme geldiği zaman elbette Türk-İslam dünyasını hedef almıştır ancak aynı zamanda Bizans İmparatorluğu’nu da hedef almıştır. Avrupa’daki bu Haçlı ruhu dördüncü seferde tam bir tam bir işgale, kıyıma dönüştü. Bu seferle İstanbul’u ele geçirdiler. İmparatorluğu aralarında paylaştılar ve kendi siyasi oluşumlarını meydana getirdiler. Bizans İmparatorluğu pek çok devlet ve millet tarafından kuşatıldı.  Ancak en geniş, kapsamlı ve yıkıcı bir kuşatma ile burada karşı karşıya kaldı. Bizans İmparatorluğu da 1261 yılına kadar İznik merkezli yoluna devem etti. Daha sonra İstanbul ele geçirilerek 1453 yılına kadar İstanbul merkezli olarak devam etti.” dedi.

birsel-kucuksipahioglu--(2).jpg

HAÇLILARLA EN FAZLA MÜCADELEYİ TÜRKLER YAPTI

Haçlılar ile en fazla mücadeleyi Selçukluların dolayısıyla da Türklerin yaptığını belirten Küçüksipahioğlu,  “Haçlılarla mücadele Türkiye Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan döneminde başladı. Kılıçaslan Malatya’da iken Haçlıların büyük orduları İznik’i kuşatınca 1.Kılıçarslan hemen İznik önlerine geldi ve öncü bir birlik gönderdi. Fakat Haçlılar o kadar kalabalıktı ki çok fazla kayıp vermeme adına 1. Kılıçarslan geri çekildi ve şehri Bizans’a teslime etti.   Şehri Bizans’ın alamayıp Selçukluların teslim etmesini Haçlıların kabullenmesi çok zor oldu. İmparator da hep yaptıkları gibi hediyeler vermek suretiyle onları yumuşatmaya çalıştı. Haçlılar İznik’i bu şekilde teslim aldıktan sonra ilerleyişlerine devam etti. 1. Haçlı seferi bütün Haçlı seferleri içinde tek başarılı olandır. Bu seferlerin sonunda 4 tane devlet kuruyorlar. Bunların ikisi Anadolu’da, biri Kudüs’te, birini de ilerleyen dönemlerde Lübnan’da kuruyorlar. Kılıçarslan İznik’i kaybetmenin verdiği hissiyatla acı içinde bulunuyordu. Haçlıları Anadolu içlerinde sürekli takip etmeye başlıyor. Eskişehir’de Selçuklular sabahın çok erken bir saatinde Allahuekber sesleriyle taaruza geçiyorlar. Haçlılar o kadar şaşkın ki ne yapacaklarını bilemiyorlar. Haçlı kaynakları bizi gözetlediklerini fark ediyorduk ancak böyle bir baskın beklemiyorduk diyorlar.  İlk Haçlı seferi başarılı olacak ancak Kılıçarslan’ın Haçlılara verdiği korku çok önemli. Ağıldaki koyunlar gibi tir tir titredikleri Bizans kaynaklarından öğreniliyor.” şeklinde konuştu.

kilicaslan--(2).jpg

HAÇLILAR ANTAKYA’DA BÜYÜK BİR VAHŞET GERÇEKLEŞTİRDİLER

Haçlıların işgal ettiği Antakya’da büyük bir vahşet gerçekleştirdiklerini hatta Müslüman Türkleri pişirip yediklerini de aktaran Küçüksipahioğlu,  “Eskişehir’de Haçlılara büyük bir darbe indiriyor ancak kalabalık düşman kuvvetlerine karşı meydan savaşına girmek yerine küçük gruplarla karşılarına çıkma kararı alıyor. Şehirler boşaltılıp, su kuyuları zehirlenerek bu şekilde Haçlıları takip etmeye başlanıldı. Haçlılar Eskişehir’den sonra Konya, Ereğli üzerinden Antakya’ya geliyorlar. 1097 Ekim’inden 1098 Haziran’ına kadar kuşatma gerçekleştiriyorlar. Ele geçiremeyeceklerini anlayınca içerinden bir Ermeni ile Firuz’la anlaşarak Antakya’yı ele geçiriyorlar. Antakya’da da çok büyük bir kıyım gerçekleştiriyor. İnsanları pişirip yiyorlar. Hatta bazı bölgelerde ölmüş Müslümanları dahi yiyorlar. İlerleyen dönemlerde de burada bir Haçlı Devleti oluşturdular. Daha sonra da yollarına devam ederek Suriye’yi de geçerek Kudüs önlerine geldiler ve 1099 yılında Kudüs’ü ele geçirdiler. Burada üçüncü haçlı devleti, orta doğudaki ise ilk haçlı devleti kurulmuş oluyor.  Birinci Haçlı Seferi tek başarılı olan seferdir. Bu seferin bitiminden sonraki süreçte de Trablus Haçlı Kontluğunu kuruyorlar.” ifadelerini kullandı

kilicaslan--(1).jpg

ANADOLU’NUN TÜRK YURDU OLDUĞUNU İLK 1. KILIÇARSLAN GÖSTERDİ

Yaklaşık iki sene sonra Haçlı dünyası yeniden 450-500 bin kişilik çok kalabalık bir sefer düzenliyorlar. Üç farklı grup halinde Anadolu’ya girdiler. Karşılarında yine Sultan 1. Kılıçarslan vardı. Sultan her gelen Haçlı grubunun ki hepsi değişik zamanlarda gelmiştir, büyük bir gayretle karşı koymuştur. Kılıçarslan çok kalabalık bu Haçlı kuvvetlerini Anadolu beylerinin de yardımıyla birer birer yok etti.  Kılıçarslan bu 450-500 bin kişilik Haçlı Ordusuna karşı 20-25 bin kişilik bir kuvvetle mücadele etmiştir. Büyük bir cesaret ve gayretle o kalabalık orduları parça parça etti ve bu toprakların Türk yurdu olduğunu gösterdi. Bizim bu topraklardan atılamayacağımızı buraların Türk yurdu olduğunu söyleyen kişi Kılıçarslan’dır. Kılıçarslan bundan sonraki süreçte Antakya Haçlı Kontluğunu hedef aldı.  Daha sonra Urfa Haçlı Kontluğunu kuşattı. Kılıçarslan Haçlıların gördüğü ilk Türk lideridir.  Allah Türk dünyasını hiçbir zaman lidersiz bırakmamıştır. 1. Kılıçarslan, akabinde 1. Mesut,  İlgazi, İmameddin Zengi, Nureddin Mahmud Zengi, Selahaddin Eyyubi gibi her biri birbirinden kıymetli Türk beyleri Haçlı tehlikesinin farkında olarak mücadele ediyorlar. Kudüs’ün ele geçirilmesine kadar olan dönemde bir azim, kararlılık ve mücadele zinciri var” diyerek sözlerini tamamladı.
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT