1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Musul'da 80 bin kişi çadır kamplara sığındı'
'Musul'da 80 bin kişi çadır kamplara sığındı'

'Musul'da 80 bin kişi çadır kamplara sığındı'

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Caf, Musul operasyonunun başladığı tarihten bu yana yaklaşık 80 bin kişinin çadır kamplara sığındığını açıkladı.

A+A-

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentinde, Musul'dan kaçan sığınmacıların durumunu görüşmek üzere IKBY İçişleri Bakanı Kerim Sincari ve Musul Valisi Nevfel Hammadi es-Sultan ile bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Caf, Musul'u kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim tarihinden bu yana kenti terk edip sığınmacı kamplarına gelen sivillerin sayısının 80 bine ulaştığını ifade etti.

Sığınmacıların kentin çevresindeki bölgelere kurulan çadır kamplara yerleştirildiğini söyleyen Caf, "Sığınmacılar, Duhok'un Şeyhan, Musul'un güneydoğusundaki Hazır bölgesi ve kentin güneyindeki Kayyara kasabasındaki kamplara yerleştiriliyor. En çok sığınmacının yerleştirildiği kamp da Hazır bölgesindeki Hazır ve Hasan Şam kampları." dedi.

Musul kent merkezinden günde yaklaşık iki bin sivilin kaçtığını dile getiren Caf, bazen olağanüstü durumlarda bu sayının 3 bine kadar çıktığını söyledi.

HABERE YORUM KAT