1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Mutlu Şehir" Sinop'a ziyaretçi akını
"Mutlu Şehir" Sinop'a ziyaretçi akını

"Mutlu Şehir" Sinop'a ziyaretçi akını

A+A-

 Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 ve 2015 yılı araştırmalarına göre Türkiye'nin en mutlu ve yaşam memnuniyeti en yüksek ili olan Sinop'ta, 9 günlük Ramazan Bayramı dolayısıyla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Bayram tatilini Karadeniz'in önemli turizm merkezlerinden Sinop'ta geçirmek isteyen binlerce vatandaş kente akın etti. 

Otel ve diğer konaklama tesislerinde doluluk oranı yüzde 100'ü bulurken, kent girişinde uzun araç kuyrukları oluştu. Artan trafik yoğunluğu nedeniyle Sinop Emniyet Müdürülüğü ekipleri aralıksız olarak çalışma yürüttü. 

Hava sıcaklığının 30 derece olarak ölçüldüğü Mutlu Şehir'de Karakum, Akliman ve Sarıkum sahillerinde yoğunluk yaşandı. 

- Tarihi cezaevi önünde kuyruk 

Sinop'a gelen misafirlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi oldu. 13 bin metrekarelik alanı kapsayan ve 2000 yılında müzeye çevrilen tarihi cezaevi girişinde yoğunluk yaşandı. Cezaevini gezmek isteyen çok sayıda vatandaş, bilet kuyrukları oluşmasına yol açtı. Kentin turizm potansiyeli yüksek diğer yerlerinden, Türkiye'nin en kuzey noktası İnceburun başta olmak üzere Akliman ve Erfelek Tatlıca Şelaleleri'nde de günübirlik ziyaretçiler ve turlar dolayısıyla yoğunluk yaşandığı gözlendi. 

- "Nüfusumuz 200 bini aştı" 

Belediye Başkanı Baki Ergül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sinop'un bir turizm kenti olduğunu belirterek, son yılların en kalabalık bayram tatili sezonunu yaşadıklarını söyledi. 

Kent merkezinde nüfusun şu an 200 bini aştığını ifade eden Ergül, "Sinop mutlu ve huzurlu bir şehir. Dolayısıyla insanlar tatillerini geçirmek için buraya geliyorlar. Emniyetten son olarak aldığımız bilgiye göre, kente şu ana kadar 50 binin üzerinde araç girişi var. Kent merkezinin yaklaşık 40 bin olan nüfusu, ziyaretçilerle 200 bini aştı. Gerçekten son yılların en yoğun bayram tatili sezonunu geçiriyoruz." dedi. 

Artan nüfus sebebiyle zaman zaman sıkıntıların yaşandığını ve bunun doğal olduğunu dile getiren Ergül, "Sinop'un birçok sorunu ortadan kalktı, ancak 200 bin kişinin aynı anda kente gelmesiyle bazı ufak sorunlar olabiliyor. Onları da doğal karşılamak lazım. Genel anlamda kavgasız, gürültüsüz huzurlu bir tatil dönemi geçiriyoruz. İnşallah gelecek dönemlerde bu yoğunluk artarak devam edecek." diye konuştu. 

 

 

 

HABERE YORUM KAT