1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Nail Olpak: EKK kararları ekonomiye nefes aldıracak
Nail Olpak: EKK kararları ekonomiye nefes aldıracak

Nail Olpak: EKK kararları ekonomiye nefes aldıracak

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak: "EKK tarafından alınan kararlar, kısa ve orta vadede Türkiye ekonomisine nefes aldıracak, yatırım, üretim ve istihdam artışını destekleyecektir”dedi.

A+A-

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından alınan kararların kısa ve orta vadede Türkiye ekonomisine nefes aldıracağını, yatırım, üretim ve istihdam artışını destekleyeceğini söyledi. Olpak, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan EKK kararlarına ilişkin yaptığı açıklamada, 250 milyar liralık kredi hacminin oluşturulması, imalat sanayisi yatırımlarına verilen desteğin artırılması, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primlerinin ötelenmesi ve kamu bankalarının mevduat faizlerinin yüzde 7,5'e sabitlenmesi başta olmak üzere, söz konusu kararların kısa ve orta vadede Türkiye ekonomisine nefes aldıracağını, yatırım, üretim ve istihdam artışını destekleyeceğini ifade etti. EKK kararlarının kısa, orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisine can vereceğini ve 2017 yılına ilişkin büyüme oranlarına pozitif yansıyacağını belirten Olpak, "Hatta Orta Vadeli Program kapsamında 2017 için öngörülen yüzde 4,4'lük büyüme hedefini aşacağını düşünüyoruz" dedi. Kredi Garanti Fonunun kefaletiyle oluşturulacak 250 milyar liralık kredi hacminin 2016 yılının 3. çeyreğinde nispeten yavaşlayan ekonomik aktiviteye yeniden ivme kazandıracağını ve piyasaların likidite ihtiyacını kısa vadede karşılayacağını kaydeden Olpak, KOBİ'lere 2 yıl vadeli 50 bin liralık faizsiz kredi imkanının oluşturulması ve kredilendirme yönünden KOBİ tanımının 125 milyon liraya çıkarılmasının da Türkiye ekonomisinin bel kemiği olan KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştıracağını dile getirdi.

"DÖVİZE HAYIR, TL'YE EVET"

Olpak, MÜSİAD olarak geçen günlerde "Dövize Hayır, TL'ye Evet" başlığı altında yaptıkları açıklamada, kamu bankalarının mevduatlarına yüksek faiz elde etme yarışını bırakması ve bu mevduatlara enflasyonu geçmeyecek, hatta bir miktar altında kalacak bir faiz sınırı getirilmesi gerektiğini dile getirdiklerini hatırlatarak, zira kamu kurum ve kuruluşlarının banka mevduatı yoluyla yapabilecekleri değişikliklerin döviz/faiz etkileşimini etkileyen en önemli parametrelerden biri olduğuna dikkati çekti. Bu bağlamda, EKK'nın kamu bankalarının mevduat alımında yüzde 7,5 faiz sınırı getirildiğine yönelik kararını olumlu karşıladıklarını aktaran Olpak, "Bu karar neticesinde kamu bankaları nispeten daha az kar odaklı faaliyet gösterecek. Böylelikle kredi maliyetlerinin de azalacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu mevduatın vadelerinin en az 6 ay olacak şekilde yenilenmesi gerektiğine yönelik görüşümüzü yineliyoruz. Son olarak bu değişikliğin kamu bankalarıyla sınırlı kalmamasını, diğer bankaların mevduat faizlerine de olumlu yansımasını temenni ediyoruz." diye konuştu. Nail Olpak, kamu kurumlarının mecbur kalmadıkça döviz üzerinden sözleşme yapmayacağı ve dönüştürülmesi mümkün olan mevcut sözleşmelerin de TL'ye dönüştürüleceğine yönelik kararının son dönemde kurda yaşanan manipülatif dalgalanmaların dizginlenmesinde yardımcı olacağını ifade etti. 

HABERE YORUM KAT