1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Narkotik ekipleri uyuşturucu satıcılarına göz açtırmıyor
Narkotik ekipleri uyuşturucu satıcılarına göz açtırmıyor

Narkotik ekipleri uyuşturucu satıcılarına göz açtırmıyor

A+A-

Uyuşturucu ile mücadele ekiplerinin son 4 yılda düzenlediği 137 bin 166 operasyonda 414 ton uyuşturucu madde ele geçirilirken, 233 bin 290 kişi gözaltına alındı.

AA muhabirinin emniyet verilerinden derlediği bilgiye göre, narkotik ekipleri, 2012'den itibaren 4 yılda 137 bin 166 operasyona imza attı.

 

Bu kapsamda 2012'de 47 bin 153, 2013'te 57 bin 417, 2014'te 60 bin 512, geçen yıl ise 68 bin 208 olmak üzere toplam 233 bin 290 şüpheli yakalanarak adalet önüne çıkartıldı.

Operasyonlarda ele geçirilen 414 ton uyuşturucu ise imha edildi.

- Operasyonlar, rota değişikliğine neden oldu

Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Türkiye genelinde devam eden operasyonlar sonucunda, Afganistan kaynaklı eroin sevkiyatında Türkiye "baypas" edilerek rota değişikliği yapıldı.

Emniyet kaynakları, yeni rotanın Pakistan'ın Karaçi limanından deniz yolu ile Türkiye'nin güneyi veya Azerbaycan, Ermenistan ve Hazar Denizi üzerinden Avrupa'ya ulaşmak olduğunu ifade etti.

- "Avrupa hassasiyet göstermiyor"

Türkiye'nin, Orta Doğu kaynaklı uyuşturucuların Avrupa'ya, Avrupa'da üretilen sentetik uyuşturucuların da Orta Doğu ve Arap ülkelerine sevkinde tercih edilen rota konumunda olduğunu belirten emniyet yetkilileri, Türk polisinin gösterdiği gayreti Avrupalı meslektaşlarından göremediklerini ifade etti. Türkiye'nin istihbarat bilgilerini paylaşması sonucu, yurt dışında birçok operasyonun düzenlendiğine işaret eden yetkililer, Avrupa'dan aynı hassasiyeti göremediklerini ve yeterince bilgi paylaşılmadığını kaydetti.

- Uyuşturucu ve terör bağlantısı

Terör örgütlerinin faaliyetlerini sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları parayı temin etme yöntemlerinden birinin de uyuşturucu ticareti olduğunu kaydeden emniyet yetkilileri, özellikle terör örgütü PKK'nın uyuşturucu kaçakçılığından yüklü miktarda komisyon aldığını, ayrıca yasa dışı kenevir ekimi, uyuşturucu kaçakçılığının koordinasyonu ile Avrupa'da dağıtımı ve elde edilen gelirin aklanması aşamalarında da bizzat bulunduğunu vurguladı.

Yetkililer, uyuşturucu operasyonlarının birçoğunda terör bağlantısı bulunduğunun tespit edildiğine, emniyetin verilerine göre son 20 yılda düzenlenen narkotik operasyonlarının 400'ünün terör bağlantılı olduğuna dikkati çekti. Terör örgütü PKK’nın uyuşturucudan elde edilen gelirden yüzde 5 ile 10 arasında pay aldığını kaydeden yetkililer, bunun da yıllık ortalama 1 milyar dolara karşılık geldiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT