1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'NATO Rusya karşı olmasına rağmen genişlemeyi sürdürüyor'
'NATO Rusya karşı olmasına rağmen genişlemeyi sürdürüyor'

'NATO Rusya karşı olmasına rağmen genişlemeyi sürdürüyor'

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya karşı olmasına rağmen NATO genişlemeyi sürdürüyor. Bu da Rusya'nın herhangi bir ülkenin NATO üyeliğini veto etme hakkında sahip olmadığını gösteriyor." dedi.

A+A-

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Rusya karşı olmasına rağmen NATOgenişlemeyi sürdürüyor. Bu da Rusya'nın herhangi bir ülkenin NATO üyeliğini veto etme hakkında sahip olmadığını gösteriyor." dedi.

NATO-Gürcistan Komisyonu 4. Toplantısı için Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bulunan Stoltenberg, McCain Enstitüsünün Uluslararası Ekonomi ve Liderlik Araştırma Merkezince düzenlenen "NATO'nun Varşova Zirvesi Sonrasında Avrupa'nın Değişen Jeopolitik Durumu" konulu konferansa katıldı.

Stoltenberg, burada yaptığı konuşmada, NATO-Rusya ilişkilerine değinerek, Rusya ile aralarında siyasi diyalog haricinde herhangi bir işbirliği bulunmadığını ifade etti.

Rusya ile mevcut siyasi diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini belirten NATO Genel Sekreteri, "Kırım'ın yasa dışı ilhakından sonra Rusya'yla bağlantıları kesme kararı alındı ve bu hala geçerli. Rusya'yla sadece siyasi diyalog içindeyiz, diğer herhangi bir işbirliğini yapmıyoruz. Biz bu diyaloğu sürdüreceğiz. Bu iletişimin devamı önemlidir." dedi.

Baltık ülkelerine 4 NATO taburu yerleştirme kararının Rusya'nın komşularına karşı güç kullanma arzusuna cevap niteliği taşıdığını kaydeden Stoltenberg, "Gürcistan'ın neden NATO üyesi olmak istediği açık. Bir küçük ülke olarak yanında büyük bir komşun varken güvenlik için bir platforma, kolektif güvenlik ittifak üyesi olmaya ihtiyaç duyarsınız." diye konuştu.

Stoltenberg, Rusya'nın karşı olmasına rağmen NATO'nun genişlemeye devam ettiğini vurgulayarak, "Rusya karşı olmasına rağmen NATO genişlemeyi sürdürüyor. Bu da Rusya'nın herhangi bir ülkenin NATO üyeliğini veto etme hakkında sahip olmadığını gösteriyor." ifadesini kullandı.

Güçlü bir askeri ittifakın üyesi olmanın bir ülkeye Rusya ile pragmatik bir ilişki kurmasında yardımcı olacağını dile getiren Stoltenberg, "Eğer güçlüysen Rusya'yla siyasi bir diyalog içinde de bulunabilirsin. Norveç, Rusya'nın sınır ülkesidir. Küçük bir ülke ama buna rağmen Norveç, Rusya ile pragmatik ilişkiler kurmaya başarmış." değerlendirmesini yaptı.

Konferansın ardından Stoltenberg, Tiflis'te NATO ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezi açılışına katıldı.

Stoltenberg yarın da Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ve Parlamento Başkanı Davit Usupaivili ile ayrı ayrı görüşecek.

HABERE YORUM KAT