1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nostaljik lezzet, Nostalji Sokağı'nda
Nostaljik lezzet, Nostalji Sokağı'nda

Nostaljik lezzet, Nostalji Sokağı'nda

Konya'nın tarihi kebapçısı Gazyağcı Furun Kebapçısı, yine tarihin beşiği İstanbul'da yeni şubesini açtı.

A+A-

Birçok medeniyetin beşiği olan Konya, devletlere başkentlik yapmış, tarihi köklü illerimiz arasında yer alıyor. Bu köklü geçmişinden dolayı da birçok tarihi mirası günümüze kadar el değmeden taşımayı başarıyor. Bunların başında da hepimizin en büyük ilgi alanlarından olan zengin yemek kültürü geliyor. Bu sebepledir ki; eski dönem yemeklerini zamanının koşullarıyla hakkını vererek yapan tarihi restoranların hala var olduğu nadir şehirler arasında Konya da bulunuyor. 

Bu restoranların başında ise 1891 yılında kurulan Gazyağcı Furun Kebapçısı geliyor. İlk olarak 1891 yılında Mehmet Gazyağcı’nın girişimleri ile açılan Gazyağcı Furun Kebapçısı bugün hala 126 yıl öncesinin lezzetini koruyarak, o günün şartlarında ve doğallığında her gün kebaplarını titizlikle pişiriyor. Geçmişin lezzetini koruyarak günümüzde sizlerle buluşturuyor. Sadece Konya’da varlığını sürdüren Gazyağcı Furun Kebabı, artık bu tarihi lezzetin daha fazla kişiye ulaşmasını istediklerinden yeni şubelerini tarihi kökeni derin bir diğer şehir olan İstanbul’da açtı. Özenle yapılan araştırmalar sonucunda Ataşehir Water Garden’daki Nostalji Sokağı’nda açılan Gazyağcı Furun Kebabı, bu girişimiyle ikinci şubesini İstanbul’da açmış oluyor. İlk misafirlerini yavaş yavaş ağırlamaya başlayan Gazyağcı Furun Kebabı İstanbul şubesi dönemi yansıtan mimarisi, servisleri ve nostaljik temasıyla size 126 yıl öncesinin ruhunu yaşatıyor. Konya’da yetişen ustaları ve aynı pişme şartlarını İstanbul’da da sağlayan Gazyağcı Furun Kebabı bu girişimlerinin devam etmesini istediklerini belirtiyor. Fırın kebabının ilk ustalarını yetiştiren bu köklü işletme geçmişinin damak tadını bilen nesillerin artmasını ve hakkıyla yapılan yemeğin önemi konusunda hassas bir tutum sergileyerek varlıklarını sürdürüyorlar.

Günümüzde de böyle doğal ve hakiki lezzetlere ulaşmak ancak bu tarz köklü ve prensip sahibi restoranlar sayesinde mümkün kılınıyor. Gazyağcı da Konya’dan sonra İstanbul’a da şubelerini açarak yavaş yavaş herkesi bu lezzetle tanıştıracağının sinyallerini veriyor. Tarihe şahitlik etmiş bu köklü lezzetleri geçmişinden kopmadan günümüzde sık sık de tatmak ve bu tarz girişimlerin yayılarak çoğalmasını dileriz. Sizler de geçmişine güvendiğiniz Gazyağcı gibi restoranlara rastlarsanız tarihi bir yolculuğa çıkarak damaklarınızı şenlendirmeyi sakın ihmal etmeyin.

HABERE YORUM KAT