1. HABERLER

  2. KONYA

  3. "Nureddin Topçu, ahlâk adamıydı"
"Nureddin Topçu, ahlâk adamıydı"

"Nureddin Topçu, ahlâk adamıydı"

HİSDER’de Nurettin Topçu’yu anlatan Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Poçanoğlu, “Topçu ideal bir öğretmen, güzel bir mümin ve örnek bir ahlâk adamıydı” dedi.

A+A-

Kısa adı HİSDER olan Hikmet, İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Cuma Sohbetleri’nde, eğitimci, mütefekkir ve münevver “Nureddin Topçu” anlatıldı.

Konuşmacı Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Poçanoğlu, eğitimci Nureddin Topçu’nun 1909 tarihinde İstanbul’da doğduğunu ve çok çalışkan bir talebe olduğundan dolayı bütün okulları birincilikle bitirdiğini söyledi. Edebiyat hocası Nafiz Bey’in, kendisini bir Mehmet Âkif hayranı olarak yetiştirdiğini ve ölünceye kadar Âkif’i sevdiğini ifade eden Ahmet Poçanoğlu, “Nurettin Topçu ile idealler güçlenmiştir ve onunla imanlar kuvvetlenmiştir. Topçu zamana son derece değer veren bir insan, ideal bir öğretmen, güzel bir mü’min ve örnek bir ahlâk adamıydı” dedi. Gazezler Kültür Konağı’nda gerçekleştirilen sohbette, 1928’de kazandığı bir burs ile Fransa’ya giden ve orada yüksek tahsiline devam eden Nureddin Topçu’nun, Sorbon Üniversitesi’ne “İsyan Ahlâkı” başlığı altında felsefe doktorasını veren ilk Türk öğrencisi olduğunu ve kendisine verilen gezi mükafatı yerine, Sorbon’un kulelerinde Türk bayrağının dalgalandırılmasını yeğlediğini kaydeden Poçanoğlu, “Nureddin Topçu düşünce dünyamızın yıldızlarından, milletimizin 20. Yüzyılda yetiştirdiği fikir ve hareket adamı ve Cumhuriyet döneminin önemli, bereketli, fikirleri itibarıyla nâdir mütefekkirlerimizdendir. Nurettin Topçu’yla bu ülke ne kazanmıştır dersek; Müslümanların Batı karşısındaki ezikliği karşısında milletimizi kurtarma gayreti içerisine girmiştir.” diye konuştu.

Kısaca Nurettin Topçu’nun hayatından da bahseden Poçanoğlu, 10 Temmuz 1975 tarihinde vefat eden Topçu’nun Edirnekapı Mezarlığına defnedildiğini belirterek onun ahlâkıyla ilgili şunları ifade etti: “Her şeyden önce dakik bir insan. O bir öğretmen, mümin, mütevazı, düşünce ve davranışlarında Âkif’i hatırlatan örnek bir insan. Örnek bir ahlâk adamı ve bir Anadolu dervişi. Yardımsever, alçak gönüllü, cömert bir insan. Bütün davranışlarının kaynağı temel kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’den alan güzel bir insan.”

 

“HÜR İNSAN ÜRETEN İNSANDIR”

Poçanoğlu, geçmeyi ve yazmayı daima tavsiye den eğitimci Topçu’nun liselerde ders olarak okutulan “Felsefe, Mantık, Psikoloji, Sosyoloji, Ahlâk” kitaplarından ayrı olarak şu eserlerini saydı: “Türkiye’nin Maarif Dâvası, İsyan Ahlâkı, Ahlâk Nizâmı, Büyük Fetih, Şehit, Komünizme Karşı Yeni Nizâm, Yarınki Türkiye, Varolmak, İradenin Dâvası, Berkson, İslâm ve İnsan, Kültür ve Medeniyet, Devlet ve Demokrasi, Milliyetçiliğimizin Esasları, Mevlâna ve Tasavvuf.” Topçu, Mevlâna için “20. Yüzyılda bizim milletimizin, İslâm medeniyetinin dünyaya hitabedebileceği önemli bir isimdir” der, fakat hiç istifade edemediğimizi belirterek şunu söyler: “Sanki Mevlânâ’yı şaman din adamına benzettik.”

“Hürriyetimizin kaynağı tefekkürdür” diyen Topçu’nun tefekkürü olmayan insanın hür olamayacağını dile getirdiğini kaydeden Poçanoğlu, “Topçu, ‘Hür insan düşünen ve üreten insandır. Düşünmesini bilen insanlar toplumun gündemini belirlerler’ der ve ilave eder: İdealsiz insanların bütün hayatı zalimi övmek ve mazlumu dövmekle heba olmuştur.” Hürmet, merhamet ve saygıdan çok bahseden Topçu’nun merhameti, “İnsanın kendi nefsinden daha çok bir başkasını sevmesidir” şeklinde tarif ettiğini hatırlatan Poçanoğlu, Topçu’’nun şu sözlerini hatırlatır: “Müslümanın en belirgin özelliği merhametli olmasıdır. Ben Müslümanım deyip de kalbinde kin bulunduranlar Allah’ın yolunda dolaşan zavallılardır. Kin ile din bir arada bulunmaz.”

Poçanoğlu, konuşmasını Topçu’nun “Bir eğitim sisteminin başarısı o eğitim sisteminin yetiştirdiği ve tarihi etkileyen, dünyayı etkileyen insanlarla mümkündür onunla ölçülür” sözleriyle tamamladı.

HİSDER’in teşekkür plaketini ise, 23. ve 24. Dönem Konya Milletvekili olan Mustafa Kabakcı ve dernek başkan yardımcısı Mustafa Dündar ile birlikte Ahmet Poçanoğlu’na takdim ettiler.

HABERE YORUM KAT