1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama sel felaketinin vurduğu Louisiana'da
Obama sel felaketinin vurduğu Louisiana'da

Obama sel felaketinin vurduğu Louisiana'da

ABD Başkanı Obama, geçen haftalarda sel felaketinden etkilenen güney eyaletlerinden Louisiana'yı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

A+A-

Geçen haftalarda sel felaketinden etkilenen güney eyaletlerinden Louisiana'nın başkenti Baton Rouge'a gelen ABD Başkanı Barack Obama, kentin doğu bölgelerinde selden etkilenen alanları gezerek federal yetkililer ve eyalet çalışanlarından selin yol açtığı zararlara ilişkin bilgi aldı.

Obama, selden etkilenen vatandaşlarla görüşmesinde, zararlarının karşılanacağını söyledi.

Louisiana halkının yalnız olmadığını belirten Obama, "Televizyon kameralarının ayrılmasından sonra bile tüm ülke, evlerinize dönünceye ve hayatlarınızı yeniden kuruncaya kadar size yardım etmeye devam edecek." dedi.

Şu ana kadar 100 binden fazla kişiye federal yardımda bulunulduğu bilgisini veren Obama, ABD Kongresi'nin daha fazla yardım edilmesine yönelik çabaları desteklemesini beklediğini vurguladı.

Obama, Amerikan halkının Kızılhaç'a bağışta bulunmasını istedi.

Sandy Kasırgası'ndan sonraki "en büyük doğal afet"

ABD'de 2012 yılındaki Sandy Kasırgası'ndan sonra "en büyük doğal afet olarak" nitelendirilen Louisiana'daki sel felaketinde birçok ev sular altında kalmış, binlerce kişi barınaklara sığınmıştı.

Eyalet yetkilileri, sel nedeniyle 60 bin 642 evin yıkıldığını veya zarar gördüğünü, 13 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti. Selin ardından 102 bin kişinin federal yardım için kayıt yaptırdığını ifade eden yetkililer, 3 bin kişinin hala barınaklarda kaldığını belirtmişti.

HABERE YORUM KAT