1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Obama'dan nükleer silahların azaltılması çağrısı
Obama'dan nükleer silahların azaltılması çağrısı

Obama'dan nükleer silahların azaltılması çağrısı

ABD Başkanı Obama, ülkesinin 2. Dünya Savaşı sırasında atom bombası attığı Hiroşima kentine yaptığı tarihi ziyarette nükleer silahların azaltılması çağrısını yineledi.

A+A-

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile Hiroşima'daki Barış Anma Parkı'nı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, 6 Ağustos 1945 sabahı ABD Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının atom bombası atması sonucu yaşamını yitiren binlerce kişi için hiç sönmeyen bir ateşin yandığı anıta çelenk bıraktı. Daha sonra gözlerini kapatarak saygı duruşunda bulunan Obama, Barış Anma Parkı'ndaki konuk defterini imzaladı.

Obama, deftere şunları yazdı:

"Hepimiz, savaşın neden olduğu acıları biliyoruz. Artık barışı egemen kılmak ve nükleer silahların olmadığı bir dünya yaratmak için gereken cesareti göstermeliyiz."

Hiroşima'yı ziyaret eden ilk ABD başkanı olan Obama, "71 yıl önce ölüm, bulutsuz, parlak bir ağustos sabahı gökten insanların üzerine düştü ve tüm dünya sonsuza dek değişti. Gözleri kör eden bir ışık ve ardından oluşan ateşten duvar, bir kenti yakıp yok etti ve insanoğlunun kendi kendisini yok edecek silaha sahip olduğunu gösterdi." diye konuştu.

Obama, üzerinde Japonca "Buradaki tüm ruhlar, huzur içinde yatsın çünkü böyle bir kötülüğe bir daha izin vermeyeceğiz." yazan anıtın önünde sözlerine şöyle devam etti:

"Kentin ortasında burada dururken bombanın düştüğü o anı hayal etmeye çalışıyoruz. Ölenlerin sessiz çığlıkları kulaklarımızda. Buraya, Hiroşima'ya neden geldik? Çok da uzak olmayan bir geçmişte salıverilen korkunç bir gücü bir kez daha düşünmek için geldik. Ölenleri anmak için geldik. Hepimiz, tarihin gözlerinin içine bakmakla yükümlüyüz. Hepimiz, Hiroşima'da 70 yıl önce yaşanan korkunç acının yeniden yaşanmasını engellemek için ne yapmamız gerektiğini sormak zorundayız. 6 Ağustos 1945'in anısı asla belleklerimizden silinmemeli. Dünyanın rehavete kapılmamasını önleyecek ve ortak bir manevi amaç belirlenmesine yardım edecek tek şey, bu anıdır. Korkularımızdan kurtulma cesaretini göstermeli ve korkulardan arındırılmış bir dünya kurmak için çalışmalıyız."

Beklendiği üzere Japon halkından özür dilemeyen Obama, nükleer stokların eritilmesi ve nükleer silahsız bir dünya kurulması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

"Samimi olmak gerekirse Obama'nın cesaretine saygı duydum"

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de Obama'nın Hiroşima ziyaretinin ABD ile Japonya arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını söyledi.

Abe, "Samimi olmak gerekirse Obama'nın Hiroşima'yı ziyaret etme cesaretine saygı duydum." dedi.

Hiroşima trajedisinin bir daha asla tekrarlanmaması gerektiğini vurgulayan Abe, Obama ve kendisinin ne kadar güç olursa olsun nükleer silahların olmadığı bir dünya kurmak için kararlı olduğunu kaydetti. 

HABERE YORUM KAT