1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Odunluktan tarih çıktı
Odunluktan tarih çıktı

Odunluktan tarih çıktı

Niğde'de bir vatandaşın atıl durumdaki odunlukta bulduğu keseden, Roma, Grek ve Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen 308 parça tarihi eser çıktı- Çok sayıda sikke, ok ucu, yüzük, küpe, jeton ve kurşunun yer aldığı eserler, Niğde Müzesine hibe edildi

A+A-

NİĞDE (AA) - Niğde'de atıl durumdaki odunlukta bulunan keseden çıkan Roma, Grek ve Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen 308 parça tarihi eser müzeye bağışlandı.

Bor ilçesinde yaşayan Niyazi Erez (38), Armutlu Mahallesi Irmak Sokak'taki evinin restorasyonu sırasında, aynı sokakta bulunan harabe durumdaki bir evin odunluk kısmından taş almak istedi.

Kaldırdığı taşın arkasında kese bulan ve içinden çıkanların tarihi eser olabileceğini düşünen Erez, keseyi Niğde Müzesine götürdü.

Müzede yapılan incelemede keseden sikke, yüzük, küpe, ok ucu, jeton, kurşun ve çeşitli ağırlıklardan oluşan 308 adet parça çıktı.

Niğde müzesine bağışlanan parçaların Roma, Grek ve Osmanlı dönemine ait tarihi eser olduğu tahmin ediliyor.

Erez, gazetecilere yaptığı açıklamada, evinin tamiri sırasında taş lazım olduğunu ve evinin yakınında yıkık bir odunluktan taş almak istediğini belirterek, "Burası viran olduğu için taş almayı düşündüm. Taşları sökerken arkasında boşluk çıktı ve bir kese buldum. Keseyi açıp baktığımda içinde eski paralar vardı. Ben de onları alıp direkt Niğde Müzesine teslim ettim." dedi.

HABERE YORUM KAT