1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Öğrenci merkezli eğitim Özel Sınav Koleji'nde
Öğrenci merkezli eğitim Özel Sınav Koleji'nde

Öğrenci merkezli eğitim Özel Sınav Koleji'nde

Meram Özel Sınav Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Tanrıseven, “Günümüz eğitim anlayışının hızla gelişen teknolojiyle bir boyut kazandığının farkındayız. Okullarımızda araştırmacılığı, yaratıcılığı ve üretkenliği ön plana çıkarmak başlıca amacımızdır” dedi.

A+A-

Öğrenci merkezli eğitim anlayışıyla yıllardır hizmet verdiklerini söyleyen Meram Özel Sınav Anadolu Lisesi Müdürü Cafer Tanrıseven, “Günümüz eğitim anlayışının hızla gelişen teknolojiyle bir boyut kazandığının farkındayız. Okullarımızda araştırmacılığı, yaratıcılığı ve üretkenliği ön plana çıkarmak başlıca amacımızdır” ifadeleri kullandı.

-Cafer Tanrıseven kimdir, Kendinizi tanıtır mısınız?

1954 yılı Cihanbeyli İnsuyu doğumluyum. İlkokulu İnsuyu’nda, ortaokulu ve liseyi Cihanbeyli ve Konya Erkek Lisesi’nde şimdiki Konya Lisesi’nde okudum. Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü ve Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdim. 40 yılı aşkın süredir eğitimin içindeyim. 2 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra değişik illerde ortaokul ve lise müdürlükleri yaptım. Uzun yıllar Konya Selçuklu Anadolu Lisesi müdürlüğü görevini yürüttükten sonra oradan emekli oldum. Emekliliğimin ardından Sınav Dershanesi ve Özel Sınav Temel Lisesi müdürlüğünü yaptım. Temmuz 2018 tarihinden itibaren Meram Özel Sınav Anadolu Lisesi müdürlüğünü yürütmekteyim. Yani 11 yıldır Sınav Eğitim Kurumları’nda müdür olarak çalışmaktayım. Burada görev yapmaktan gurur duyuyorum.

cafer-tanriseven-2.jpg

-Sınav Koleji'nin Konya'da kaç tane şubesi vardır, Yeni açılan şubenizden detaylı bahsedebilir misiniz?

Sınav Koleji olarak Konya’da Meram Özel Sınav Anadolu Lisesi, Selçuklu Özel Sınav Anadolu Lisesi ve aynı kampüs içerisinde bulunan Meram Özel Sınav İlkokulu, Anaokulu, Ortaokulu, Temel Lisesi olarak 4 şubemiz daha vardır. Selçuklu Sınav Anadolu Lisemiz MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 18.04.2019 tarih ve 7860634 sayılı onaylarıyla açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında kolej olarak öğretimine devam edecektir.

-Sınav Koleji olarak eğitim stratejileriniz nelerdir?

Günümüz eğitim anlayışının hızla gelişen teknolojiyle bir boyut kazandığının farkındayız. Okullarımızda araştırmacılığı, yaratıcılığı ve üretkenliği ön plana çıkarmak amacımızdır. Öğrenci merkezli eğitim anlayışı benimsenmiştir. Öğrencilerimizin bireysel özellikleri dikkate alınır. Hedeflerine ulaşmada, beklentilerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olunur. Liderlik anlayışı ve ekip çalışmalarına dayalı başarılar ön plana çıkarılarak eğitim öğretimde kalite anlayışı benimsenir. Eğitimde ve yönetimde bilimsel, çağdaş yeni anlayış ve yaklaşımlar okulumuzun vazgeçilmez değerleridir. Okullarımızı, bölgemizde, ilçemizde ve ilimizde en çok tercih edilen okul haline getirmek için çalışıyoruz. Seçkin kadromuz, nitelikli yayınlarımız, etkin ders ve başarı takibimizle okullarımız güven kazanmıştır. Misyonumuz, öğrencilerimizin milli eğitim temel kanununda belirtilen genel ve özel amaçlar doğrultusunda ilgi ve yeteneklerini geliştirerek onları hayata ve üst öğrenime hazırlamak, haklarını kullanma, başkalarının haklarına saygı duyma, sorumluluğunu bilen, milli ve evrensel kültür değerlerini tanımalarını kendilerine, ailelerine, toplum ve çevreye olumlu katkılar yapan, herkesle barışık, hoşgörülü ve paylaşmayı bilen, dürüst insanları yetiştirmektir. Vizyonumuz, öğrencilerimizi beden, zihin, ahlak, manevi, sosyal ve kültürel nitelikler yönünden geliştirmiş, demokrasi ve insan haklarına saygılı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatılmış, özgüveni yüksek, dünyadaki gelişme ve değişmeleri izleyebilen bireyler olarak hazırlayan, açık ufku ve başarısı bakımından adından her zaman söz ettiren bir eğitim kurumu olmaktır.

ek-fotograflar-2.jpg

-Çalışma prensiplerinizi anlatır mısınız?

Yeniliğe açık, akademik eğitimin yanında sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerle zenginleştirilmiş programda hem özel değerlerimize bağlı, hem de evrensel normları benimseyen, ufku geniş öğrenciler yetiştirmektir. Bütün okullarımızda aynı program izlenir, aynı konular işlenir, aynı sorular çözülür, aynı ödevler yapılır ve aynı sınavlar uygulanır. Dersler özel sınav yayınlarının özel olarak hazırladığı ve öğrencilerimize aylık verilen konu anlatımlı modüller ve soru bankası modüllerinden işlenir. Tam gün nitelikli eğitim verilir. Evlere verilen ödevleri pekiştirme çalışmaları biçimindedir. Öğrencilerimizin ev çalışmalarını verimli hale getirmek için her sınıf düzeyinde tüm dersleri kapsayan TÖDEV yani “Tam Öğrenme Değerlendirme Vizesi” dergileri her hafta Cuma günleri hafta sonunda yapılmak üzere öğrencilerimize dağıtılır, sonraki hafta kontrol edilir. Yapılamayan kısımlar sınıfta tamamlanır. TÖDEV dergileri o hafta içinde işlenen konuları kapsayacak şekilde müfredata uygun olarak her haftalık o haftaya özel hazırlanır. Sınav Anadolu Lisesinin tüm yazılı sınavlar ve deneme sınavları, Sınav genel merkezince hazırlanır ve Türkiye genelinde uygulanır. Her hafta sonu deneme sınavları yapılır.

-İdari ve öğretmen kadrosu olarak Sınav Koleji Konya'da hangi seviyede yer alır?

Okullarda başarı, kadronun iyi olmasıyla alakalıdır. Okullarımızın hepsinde alanında uzman, deneyimli, dinamik öğretmen ve yönetici kadroları vardır. Sınav Koleji’mize öğretmen ve idareci seçerken büyük bir önem gösterilir. Kendini eğitime adamış, çalışkan, branşında kendini yetiştirmiş, her zaman yeniliğe açık, insanlarla iyi iletişim kurabilme, kriz çözebilme yetenekleri olan öğretmenler ve idareciler görev yapar. Okullarımız idari ve öğretmen kadrosu olarak üst seviyededir. Öğretmenlerimiz her öğrenciyi yakından takip eder. Onlarla hakkaniyet çerçevesi içerisinde yarıştırmadan ilgilenir. Sınıftaki her öğrenciyi dikkate alarak ders anlatır. İşlenen konu tam anlaşılmadan yeni konuya geçilmez. Öğrencilerle empati kurarak ilgilenirler. Dersler, ek çalışmalar, ödev takipleri, sınavlar ciddiyetle yürütülür. Disiplinden asla ödün verilmez. Başarı, devam, devamsızlık, sınav sonuçları yakından takip edilir ve bütün bunlardan veliler haberdar edilir.

ek-fotograflar-3.jpg

-Sınav Koleji olarak eğitimde yakaladığınız başarılar nelerdir?

Sınav Eğitim Kurumları akademik başarıda daima en öndedir. Hem okul derslerine hem de üniversiteye en iyi şekilde hazırlamak için eğitim eksiksiz şekilde verilir. Ders dağılımları, öğrencilerin okul derslerinin yanında sınavlara tam olarak hazırlanacakları ve başka herhangi bir desteğe ihtiyaç duymayacakları şekilde düzenlenir. Fazla ders yapılır. Öğrencilerimizin test pratiğini artırmak, başarılarını ölçmek, eksik kazanımlarını analizlerle tespit etmek için her hafta Türkiye Geneli Deneme Sınavları yapılır. Bu nedenle kitlesel başarımız yüksektir. Öğrencilerimizin bir ya da bir kısmı değil, hepsi üniversiteli olur. Bugüne kadar Konya’da Sınav Eğitim Kurumları olarak Türkiye dereceleri çıkardık. Türkiye 13.’sü, 21.’si, 30.’su, 35.’si, 80.’si, 180.’si gibi derecelere sahibiz.

ek-fotograflar-4.jpg

-Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Sınav Anadolu Liselerimizde öğrencilerimizin sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçları göz önüne alınır. Kulüp çalışmaları, aktiviteler, il içi, il dışı geziler düzenlenir. Kültürel ve tarihi yerler tanıtılır. Tiyatro, sinema, sergi gibi kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirilir. Öğrenciler arası akıl oyunları, satranç, futbol, basketbol, halk oyunları, yüzme gibi yarışmalar düzenlenir. Okulumuz Meram Özel Sınav Anadolu Lisesi, kurulduğu 2014 yılından beri basketbolda kupalara ambargo koyan takımımız Türkiye finallerine kalma başarısı gösteren ilk ve tek Konya takımı olarak tarihe geçmiştir. Diğer spor dallarında öğrencilerimiz önemli başarılar elde etmişlerdir. Öğrencimiz Havva Berra Kara atletizmde, Hilmi Taha Ekenler eskrimde Türkiye şampiyonum olmuştur. Atıcılıkta öğrenci Deniz Üstündağ Türkiye birincisi, Avrupa ikincisi olmuştur.

sporcu-sinav-koleji.jpg

-Sınav Koleji'nin diğer eğitim kurumlarından farklarını anlatır mısınız?

Sınav Kolejleri olarak diğer okullardan farkımız, Türkiye çapında deneyim sahibi, sistemli, güçlü marka oluşumuzdur. Bütün okullarımızda aynı sistemimiz vardır. Eğitim ve disiplinden asla taviz verilmez. Sınav Kolejlerinde deneyimli, dinamik, mesleğine aşık eğitimci kadrosu vardır. Özel okul denince ilk akla gelen Sınav Eğitim Kurumları’dır. Kurumsal yapısıyla herkesi kucaklayan, güvenilir bir okuldur. Sınav Kolejlerini farklı kılan sadece akademik başarısı değil, iddialı fiziki yapılarıyla da farklıdır.

-“Gerçek mekan gerçek sınav” çalışmanızdan bahseder misiniz?

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde “Gerçek Mekan, Gerçek Sınav” adı altında lise son sınıf öğrencilerimiz için bir deneme sınavı yaptık. Burada öğrenciler, gerçekten sınava girmiş gibi çok heyecan yaşadılar. Koşa koşa geldiler. Sınava son anda yetişenler bile oldu. Biraz olsun sınav heyecanını atmış oldular.

-Çağımızın en önemli araçlarından olan aynı zamanda da içinde birçok zararı barındıran tablet, telefon gibi teknolojik araçlar konusunda hassasiyetleriniz nelerdir, öğrencilerinize nasıl yönlendirmelerde bulunuyorsunuz?

Cep telefonu, tablet gibi teknolojik cihazlar konusunda öğrencilerimizin hepsi öğretmenlerimiz ve rehber öğretmenlerimiz tarafından bilgilendirilmektedir.  Maalesef gençlerimiz telefon bağımlısı olmuşlar. Okumuyorlar. Düzgün cümleler kurmuyorlar. İnsan ilişkileri zayıf, duygusuzlar. Dünyada ve ülkemizde olup bitenden habersizler. Televizyondan dizileri dışında haber bile izlemiyorlar. Şehitler oluyor, insanlar ölüyor ilgilenmiyorlar. Bu durumun sorumluları bizler, anne babalardır. Rahatsız olmamak için, bizi meşgul etmesinler diye küçük yaşta ellerine cep telefonunu tutuşturdukları, benim çocuğum sessizce telefonla oynuyor diye övündükleri bile oluyor. Dersleri telefonla gelmeleri yasak olduğu halde öğrenciler sınıfa telefonla girebilmek için çeşitli hilelere başvuruyorlar. Ara sıra arama yaptığımızda telefon yakalatan öğrenciye yarın velin gelsin alsın dediğimizde ertesi günü beklemeye tahammül edemiyorlar. Telefonsuz yapamam lütfen verin diye yalvarıyor ve tekrar alabilmek için akşamüzeri gidip evden velisini getiriyor. Telefon ve tabletleri gereği gibi kullanmaları için öğretmenlerimiz gerekli aktarımı sağlıyorlar fakat anne ve babaların bu konuda özellikle titiz davranmalarını istiyoruz.

genel-sinav.jpg

-Milli ve manevi değerlere sahip çıkma konusundaki hassasiyetlerinizi anlatır mısınız?

Okulumuzda hem milli ve manevi değerlerimize bağlı hem de evrensel normları benimseyen öğrenciler yetiştirmek amacımızdır. Sınav Eğitim Kurumları, üç temel değer üzerinde kurulmuştur. Takip, hakkaniyet ve empatidir.

selcuklu-sinav.jpg

-Kurum olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Sınav Koleji’mizin hedefleri, Özel okullar arasında üniversite sınavlarında devamlı dereceler çıkararak, sürekli zirvede kalmasını sağlamak amacımızdır. Hedefimiz de akademik başarıda daima en önde olmaktır. Sınav Anadolu Liseleri’nden iyi bir eğitim almak, sosyal, kültürel ve bilimsel çalışmaları ön plana çıkarmak, iyi bir üniversite kazanmak isteyen öğrencilerin en güvenilir adresi yapmaktır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT