1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 'Öğrenciler enerjilerini ders çalışmaya harcamalı'
'Öğrenciler enerjilerini ders çalışmaya harcamalı'

'Öğrenciler enerjilerini ders çalışmaya harcamalı'

İstanbul Atatürk Fen Liseliler Derneği Başkanı Kutlu, "Üniversiteye hazırlanması, ders çalışması gereken liselilerin idareyle, öğretmenlerle, sistemle mücadele etmeye enerjilerini harcamaları ciddi bir verim kaybı." dedi.

A+A-

İstanbul Atatürk Fen Liseliler Derneği (İAFED) Başkanı Sadık Kutlu, enerjilerini ders çalışmaya aktarması gereken öğrencilerin idareyle mücadelede enerjilerini harcadıklarını aktararak, "Ortada bir problem olduğu aşikar, problem yok diyemeyiz. Bu problemin ne olduğunun iyi tespit edilmesi lazım ve bunun da bilimsel metotlarla yapılması gerekiyor" dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kutlu, son günlerde gündemi meşgul edenliseli öğrencilerin bildiri yayınlamasıyla alakalı da şöyle konuştu:

"Ortada bir problem olduğu aşikar, problem yok diyemeyiz. Bu problemin ne olduğunun iyi tespit edilmesi lazım ve bunun da bilimsel metotlarla yapılması gerekiyor. Biz şu anda bir çalışma yapıyoruz, bu çalışma lise 1, 2, 3, 4'lerden bir kadın bir erkek öğrenci olmak üzere bir odak grubu oluşturuyoruz, ne bekliyorlar, ne istiyorlar, ihtiyaçlar nedir, nasıl bir fen lisesi istiyorlar, hayallerindeki nedir? Bununla alakalı bir çalışma yapacağız. Bunun sonucunda anket soruları çıkacak, bu çıkacak anket sorularını internet üzerinden öğrencilere dağıtacağız. Başta İstanbul özelinde daha sonra Türkiye geneline bu anketi yayıp ,fen lisesinde okuyan öğrencilerin problemi nedir, bunu ölçmek istiyoruz. Bir problem eğer ölçülebilirse çözümü de çok yakın olacaktır. Ancak diyalog yolları kapanırsa zıtlaşmayla, inatlaşmayla bu problemin çözülebileceğine açıkçası inanmıyorum."

Sadık Kutlu, diyalog yollarının açılması gerektiğini, öğrencilerin dertlerinin anlaşılmasının bunun ilk adımı olacağını söyledi.

Anlaşılamayan ve zıtlaşılan konuların provokasyona açık hale geldiğini kaydeden Kutlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunun provoke olmaması için, derdi üzüm yemek olan, bağcıyı dövmemek olanların bir araya gelip problemleri konuşması gerekiyor. Biz bu sorunların ölçülmesini istiyoruz, ölçülmezse bu mesele daha çok provoke edilir. Şu anda üniversiteye hazırlanması, proje yapması gereken ve odak noktalarının ders çalışması olması gereken liseliler şimdi idareyle, öğretmenlerle, sistemle mücadele etmeye enerjilerini harcayacaklar bu ciddi bir verim kaybı ama bu problem çözülürse bu enerji kaybını tekrar tersine çevirmek mümkün. Problemi çözmeye yönelik hak aramalarını yapıcı olmaları, neticeyi sağlamaları kaydıyla biz destekleriz."

 

HABERE YORUM KAT