1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Öğrencilerden Halep’e anlamlı yardım
Öğrencilerden Halep’e anlamlı yardım

Öğrencilerden Halep’e anlamlı yardım

Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Halepli kardeşlerimiz için düzenledikleri kampanya ile kendi harçlıklarından topladıkları paraları Halep’e gönderilmek üzere Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar’a teslim etti.

A+A-

Halep’in gönül coğrafyamızın bir parçası olduğunu ifade eden Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Akpınar, Halep’e duyarsız kalmanın düşünülemeyeceğini söyledi. Bunun içinde STK’lar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sürekli olarak o bölgeyle ve sorunlarıyla ilgilendiğini belirten Akpınar, “Ayni ve nakdi yardımları gönderiyoruz ve göndermeye de devam edeceğiz. Türkiye’de 3 milyon Konya’da ise 100 bin civarında muhacir kardeşlerimizi kışın soğuğunda bağrımıza basmaya devam edeceğiz. Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 58 farklı ülkeden kendi burslarından kendi harçlıklarından topladıkları paraları Halep’e gönderilmesi için buralara gelmeleri gerecekten duygulandırıcı bir durum. Öğrencilerimiz belki o paralara ihtiyaçları olmasına rağmen böyle bir duyarlılığı gösterdiler. Bizim ümmetin bir parçası olarak ‘Halep’te kardeşlerimizin başına gelenlere sessiz kalmamız olamazdı’ düşüncesiyle insanlık tarihine geçecek bir örnek uygulama başlatmışlar. Belki meblağ olarak fazla olmasa da niyet olarak baktığımızda içerisindeki o dualarıyla, muhabbetleriyle, sevgileriyle ona göre ağır ve büyük bir bağışı Halep’teki kardeşlerimize göndermek için getirmiş bulunuyorlar. Gerçekten bu insanlık için önemli bir derstir. Bu vesileyle öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bizim dünyanın hiçbir yerindeki Müslüman kardeşlerimizden uzak kalmamız düşünülemez” şeklinde konuştu.

uluslararasi-ihl-(2).jpg

HALEP’E DUYARSIZ KALMADILAR

Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 58 ülkeden 353 öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü ifade eden okul müdürü Mevlüt Özdemir, “Okulumuzda kendi harçlıklarından ve kendilerine tahsis edilen burslardan fedakârlık gösterip Halep’e yaşayan Müslüman kardeşlerine vererek ümmet bilinci oluşturmuşlardır. Ümmetin emaneti olan gençlerimizin ümmetin kanayan yarası olan Halep’e duyarsız kalmadıklarını organizasyonu tamamen kendilerine ait olarak yardım etmek istediler. Beklediğimizden daha fazla ilgi gösterdiler. Paranın az ve ya çok olmasının hiç önemi yok. Önemli olan niyettir. Öğrencilerimize teşekkür ediyor o bilinçte devam etmelerini diliyoruz” diye konuştu.

uluslararasi-ihl-(3).jpg

ÜMMET BİLİNCİNİN OLUŞMASI İÇİN ÖNEMLİ

Okul öğrencilerinde Beşir, “Okulumuz ümmet bilinci oluşması için açılmıştı. Kendi ihtiyacı olan parayı Halepli kardeşi için vermesi bizleri gerçekten duygulandırdı. Diğer ülkelerden arkadaşlarımız kendi devlet başkanlarının Halep’le ilgili ses çıkarmamasına rağmen bu konuya duyarlı olmaları ilerde ümmet birliğinin kurulacağının bir işaretidir. Halep’teki savaşın bir an önce sona ermesini istiyoruz” dedi.

 YARIN SİZE DE SIRA GELEBİLİR

Okulda eğitim gören Beninli Abdülyakin ise “Okul olarak Suriyeli özellikle Halepli kardeşlerimizle aynı duyguları paylaşıyoruz. Ben ülkemde bir deprem yaşadım. Müslüman kardeşlerimizi bize yardım etti. Bugün sıra bizde. Yarın sıra size de gelebilir. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Yunus Emre,   ‘Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz’ demiştir. Halepli kardeşlerimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.
İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT