1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'OHAL seyahat özgürlüğüne engel değil'
'OHAL seyahat özgürlüğüne engel değil'

'OHAL seyahat özgürlüğüne engel değil'

Turizmciler, FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'in seyahat özgürlüğünü olumsuz etkilemeyeceğini belirterek, tatillerini iptal edenlere ücretlerin iadesi için gerekenlerin yapılacağını bildirdi.

A+A-

Turizmciler, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖdarbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL'in seyahat özgürlüğünü olumsuz etkilemeyeceğini bildirdi.

TURSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, izinlerin iptal edilmesi sonrası otel, paket tur ve uçak bileti ücretlerinin ödenmesi için gerekenleri yaptıklarını söyledi. 

Gürcün, OHAL'in devletin aldığı bir karar olduğuna işaret ederek, "Bu tamamen devletin yönetimi ile ilgili bir olağanüstü hal kararıdır, kararların hızlı alınmasına yönelik. Açıklamalardan gördüğümüz şu; seyahat özgürlüğü dahil vatandaşın rutin hayatını etkileyecek hiçbir şey olmayacak. Her şey normal devam edecek, seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama olmayacak. Günlük hayatta ve sahillerde bir sıkıntı yok." dedi.

ETS Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek de AA muhabirine yaptığı açıklamada, herhangi bir seyahat engeli bulunmadığının altını çizerek, "Endişeye mahal yok. Şu aşamada gündelik hayatı etkileyecek bir durum yok. Tatil ve seyahat organizasyonlarını etkileyen bir şey de yok." diye konuştu. 

"Ücret iadeleri için gerekenler yapılıyor"

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık da OHAL ilan edilmesinin ardından otellerde rezervasyon iptalleri bulunduğunu belirterek bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşlarında yıllık izinleri iptal edilen personelin, otel ve rezervasyon ücretlerinin iadesi için gerekenlerin yapıldığını söyledi.

Ayık, şunları kaydetti:

"Münferit seyahat eden veya acente üzerinden paket tur alan insanlar, tatillerini yarıda kestiler veya ileride yapacakları tatillerini iptal etmek zorunda kaldılar. Dolayısıyla biz bunların hepsine belli koşullar içerisinde otel ücretlerini iade ediyoruz. Konaklayıp tatilini erken kesmek isteyenler, kaldıkları gün kadarını ödeyecek, kalan günler iade edilecek. Münferit seyahatlerde böyle olacak. Tur operatörü aracılığıyla yapıyorsa o zaten parayı tur operatörüne ödemiştir. Bunu tur operatöründen alacak. İleriye dönük münferit bir rezervasyon yaptırdıysa otele ön ödeme yapmayacaklar, acenteden aldıysa acenteden bunu talep edecek." 

HABERE YORUM KAT