1. YAZARLAR

  2. Ahmet Atıf Doğan

  3. Olayın Ciddiyetini Anlamak Zorundayız
Ahmet Atıf Doğan

Ahmet Atıf Doğan

Analist
Yazarın Tüm Yazıları >

Olayın Ciddiyetini Anlamak Zorundayız

A+A-

Dün akşam CNN Türk, NTV, Haber Türk gibi ulusal haber kanallarını izliyorum. Konuşanlar öyle tuhaf hareket ediyor ki anlayabilene aşk olsun.

İki konuşmacı arasındaki diyaloga bakar mısınız?

CHP’li konuşmacı:

  • Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarı ülkeyi diktatörlüğe sürüklüyor. OHAL’den vazgeçilmiyor. Memurlar, öğretmenler, siyasetçiler, gazeteciler tutuklanıyor. Avrupa’nın bizi dışlaması normal… Türkiye Demokrasiden uzaklaşıyor. FETÖ’cüler asıl AK Partinin içinde, neden AK Parti bunları temizleyemiyor.

AK Partili olduğu anlaşılan konuşmacı:

  • Bu konularda yanlış düşünüyorsunuz demiyorum, evet haklısın OHAL kaldırılmalı, bu konuda AK Partinin içinde de farklı görüşlerin olduğunu sanıyorum. Ama Avrupa bizi ne zaman istedi ki, biz Müslüman olduğumuz için bizi dışlıyorlar. Ahmet Türk’ün tutuklanmasını ben de anlayamadım. AK Partinin içinde FETÖ’cüler var ama başka partilerin içinde de var, hepsi temizlenmeli.

Evet, konuşma bu…

Sizin anlayacağınız AK Partilisi de CHP’lisi de bu ülke gerçekleri ile uzaktan yakından alakalı değil. Akşamları saatlerce televizyonlarda kavga ediyorlar, sadece gerilmiş milleti biraz daha geriyorlar.

İşin kötü tarafı şu, bütün televizyonlarda aynı tipler boy gösterip duruyor. Bir adam ya da kadın bugün o televizyonda, yarın öbüründe, daha sonraki gün bir başka televizyon kanalında.

Sığlık, basitlik, bayağılık adamların, kadınların yakasından akıyor, saatlerce bağrışıp duruyorlar.

CHP lideri Milli Güvenlik sorunu haline geldi mi? Bilmiyorum… Bildiğim bizim medyada boy gösteren tuhaf tipler kesinlikle bir milli güvenlik sorunudur. Bu seviyede insan yetiştirmek bir kere en büyük sorun, başka insan yokmuş gibi bu şovmenlerin medyada boy göstermesi başka sorun…

Televizyonlardakilerin OHAL’in kaldırılmasını savundukları saatlerde, Silvan’da, Tunceli’de, Batman’da terör saldırıları yaşandı. 2 asker, 1 korucu, toplam 3 Şehidimiz vardı.

Aynı zamanda Irak’ta, Suriye’de askerlerimiz DAİŞ-DEAŞ-IŞİD, PKK-PYD-YPG görünümlü çok uluslu düşmanla mücadele ediyor.

Her an yüzlerce ananın kulağı haberlerde, yüreği kıpır kıpır, evlatlarından bir kötü haber gelir mi diye bekliyor…

Bu ülkenin askerleri en az 6 cephede mücadele ediyor, savaşıyoruz yahu anlamıyor musunuz savaşıyoruz…

Ve adamlar geyik yapıyor.

Avrupa Birliği olmadan olmazmış da, OHAL kaldırılmalıymış da, Türkiye hızlı bir şekilde diktatörlüğe sürükleniyormuş da, bazı terör yanlılarının tutuklanması mağduriyet oluşturuyormuş da…

Vs. Vs.

(Oysa diktatörleri CHP sever hem geleneğinde vardır hem de Stalin, Lenin, Castro nerede ise bütün CHP’liler için çok önemli adamlardır. Adamlar Fatih Sultan Mehmet’ten daha çok severler bu katilleri.)

Olacak iş mi bu yahu, Ankara ve İstanbul’daki siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, hukukçular bu ülkede yaşamıyor mu?

Avrupa Birliği’nin direk Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahale ettiğini göremiyorlar mı?

Mesela Avrupa Birliğinden bir ülke bile Türkiye’deki trafik sorununu, yere tükürmeyi, çöpleri yere atmayı, insanların insanlara saygısını kaybetmesini, klakson çalmayı, kadına yönelik şiddetin artmasını, tecavüzün, gaspın artmasını gündeme getiriyor mu?

Siz daha medeni bir toplum olmalısınız, bunun için öncelikle medyayı yaygın eğitim aracı olarak kullanın ve insanınız için daha yaşanır bir ülke olun, diyor mu?

Demiyor.

Avrupa’nın derdi ne?

Avrupa’nın derdi terör örgütlerinin Türkiye’yi rahat bölememesi.

Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizde yaşayan insanlarımız sokağa dökülüverse Avrupalılar çok sevinecek.

Hükümetimiz terör mensuplarına, terör destekçilerine fırsat veriverse Avrupalılar çok sevinecek.

Terör örgütleri ülkemizde cirit atsa, her gün katliam yapsa, siyasi uzantısı partilerin mensupları da siyaset ayağına ülkemizde terör propagandası yapıverse Avrupalılar adeta Türkiye’yi Avrupa Birliğine alıverecek!

Satılmış hain gazeteci müsveddeleri rahatça ülkemize düşmanlık yapıverse, bunu Türkiye dert etmese Avrupalılar müzakereleri hemen hızlı hızlı geçiriverecek…

Ne yapalım ey Kemal Kılıçdaroğlu, ey Cumhuriyetimizin kazanımı aydınlanmacılarımız, Avrupa için ülkemizden, bağımsızlığımızdan, topraklarımızdan mı vazgeçelim?

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu parti bize yol haritası olarak bunu mu sunuyor?

Yahu aklımızı başımıza alalım, OHAL devam etmek zorunda, Türkiye su uyur, düşman uyumaz mantığı ile terör örgütleri ile mücadelesini sürdürmek zorunda.

PYD-YPG-PKK merkezli terör örgütünün beli kırılmak zorunda.

Bakın Trump diye bir adam kazandı Amerika’da. Amerika’nın ne olacağı, bu adamın nasıl bir başkan olacağı tam bir muamma… Hadi adam İran’a saldırırsa, hadi adam kovboyluk yapmaya başlarsa, hadi adam manyağın biriyse?

Ne yapacağız, nasıl tedbir alacağız?

Türkiye OHAL’dan vazgeçemez. CHP adam olsa derim ki, partiler anlaşsın, hızlı bir şekilde başkanlık sistemine de geçelim, zira Türkiye çok ciddi riskler içinde, bu riskler içinde referanduma bile gitmeye gerek yok. Türkiye bugün topraklarını, bağımsızlığını korumak gibi çok büyük bir mücadelenin içine girmiştir.

Ha şunu da ifade edeyim, 11 Eylül olduğunda Recep Tayyip Erdoğan siyasetçi bile değildi.

Amerika Irak’ı işgal ederken, Arap Baharı mavalı ile bölge yeniden dizayn edilmek istenirken kimse Recep Tayyip Erdoğan’a fikrini bile sormadı.

Akıllı olun, bu bataklığın sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan değil. Adamlar bu toprakları bölmek, bu topraklardaki devletleri yok etmek için 100 yıl önce planlar hazırlamışlar onları uyguluyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı çoktan sınırlarımız değişmişti, bunu anlayamıyor musunuz?

Gün birlik beraberlik günü, gün kendimize gelme günü, gün bağımsızlığımızı ve topraklarımızı koruma günü.

Ne olur yaşananları biraz ciddiye alın. Rüzgâr Gibi Geçti isimli filmdeki Güneyliler gibi davranmaya devam ederseniz, üzerinde konuşacağınız vatanımız kalmayacak.

Bakın Halep’e, size bir şey anlatmıyor mu?

Anlamama özgürlüğünüz var ama bedeli özgürlük ve bağımsızlığımızın yok olması, bilginiz olsun.

Şimdi soruyorum, hangi partiden olduğumuzun bir önemi hala var mı?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT