1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öldürülen Bahoz Erdal kod adlı Hüseyin'in kirli geçmişi
Öldürülen Bahoz Erdal kod adlı Hüseyin'in kirli geçmişi

Öldürülen Bahoz Erdal kod adlı Hüseyin'in kirli geçmişi

Suriye'de öldürülen terör örgütünün eli kanlı isimlerinden Fehman Hüseyin'in adını Türkiye ilk kez Yüksekova'daki hain saldırıda duydu. İşte Bahoz Erdal kod adlı Hüseyin'in kirli geçmişi.

A+A-


Suriye'de öldürülen PKK'lı terörist Fehman Hüseyin, Yüksekova Dağlıca taburu ile Yeşiltaş ve Şemdinli Aktütün karakollarına düzenlenen saldırıların talimatını veren kişi olarak kayıtlara geçmişti.
 
Suriye'de öldürülen terör örgütü PKK'nın elebaşılarından 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesindeki kırmızı kategoride yer alıyordu.
 
1969 yılında Suriye'de doğan Fehman Hüseyin, Şam'da tıp eğitimi aldı. 1990'lı yılların başında terör örgütüne katılan Hüseyin, terör örgütü içinde "Bahoz Erdal" ve "Doktor Bahoz" kod adını kullanıyordu. 2004-2009 yıllarında örgütün sözde askeri kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) başına geçen Fehman Hüseyin'in adı, Yüksekova Dağlıca taburu ile Yeşiltaş ve Şemdinli Aktütün karakollarına düzenlenen saldırıların talimatını veren kişi olarak kayıtlara geçmişti.Terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan ile Fehman Hüseyin arasında 2008 yılında yaşanan ve örgüt içinde karışıklığa neden olan kavganın ardından görevden alınacağını anlayan Fehman Hüseyin, Alman dağcıların kaçırılması emrini de vermişti.
Terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın talimatıyla PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak 2002'de kurulan terör örgütü PYD yapılanması içinde de söz sahibi olan Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı ödül yönetmeliği kapsamında aranan teröristler listesinin yer aldığı kırmızı kategoride bulunuyordu.
gecmis.jpg

HABERE YORUM KAT