1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Ölüm meleği' ile darbe planı yapmışlar
'Ölüm meleği' ile darbe planı yapmışlar

'Ölüm meleği' ile darbe planı yapmışlar

Darbecilerin haziran ayından itibaren kullanıma hazır, makineli silah takılabilen "Lomax Archangel" model uçak alımı için lobi faaliyeti yürüttükleri ortaya çıktı.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi öncesinde yaptığı korkunç planlar birer birer ortaya çıkıyor. Hava Kuvvetleri'nde örgütlenen başta Akın Öztürk olmak üzere bir çok FETÖ'cü komutanın , 2015 yılı sonundan itibaren, Genelkurmay üzerinde, "Iomax Archangel" model düşük irtifada uçan, uçak alımı için hükümete ciddi baskı yaptığı belirlendi. Darbecilerin, Ocak ayında hükümete, "Terörle mücadele için Mayıs ayına kadar mutlaka alınmalı" baskısı yaptığı, "ihaleye çıkılmaması, direk alım yapılması ve en geç Haziran ayında göreve hazır hale gelmesi yönünde" de telkinde bulunduğu saptandı. Uzmanlar, uçağın terörle mücadelede yetersiz kalacağını belirlendi.

Akşam'da yer alan savunma kaynaklarının bilgilerine göre, uçakların, FETÖ'cüler tarafından kullanılması durumunda, sivil kayıpların çok daha fazla olacağı ve hedeflerin çok daha yüksek silah gücüyle vurulacağı belirtiliyor.

6 SAAT HAVADA KALABİLİYOR
Uzunluğu 11 metre olan uçak, 2.1 tonun üzerinde yük taşıyor. Uçağın kanat altına 12 adet AGM-114 Hellfire füzesi, 10 adet GBU-58 Mk-81s ve 6 adet GBU-12 Mk-82 lazer güdümlü bomba, 24 Roketsan Cirit lazer güdümlü füze yüklenebiliyor. Uçak, yüküne göre 2 ile 6 saat havada kalabiliyor.

HABERE YORUM KAT