1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ölümünün 36. yılında sosyal psikolog ve düşünce adamı: Erol Güngör anılıyor
Ölümünün 36. yılında sosyal psikolog ve düşünce adamı: Erol Güngör anılıyor

Ölümünün 36. yılında sosyal psikolog ve düşünce adamı: Erol Güngör anılıyor

Konya Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'ne 1982 senesinde getirilen Erol Güngör, Milliyetçilik fikirlerinin temel kaynakları ve Türklerin tarihi gibi konular üzerine eserler yayımladı.

A+A-

Konya Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'ne 1982 senesinde getirilen Erol Güngör, Milliyetçilik fikirlerinin temel kaynakları ve Türklerin tarihi gibi konular üzerine eserler yayımladı. Güngör, Ali Fuat Başgil ve Nurettin Topçu gibi toplum problemlerine, halkın sorunları ile hem dert olan, gelecek öngörüsü güçlü bir düşünce adamıydı.

 

erol-2.jpg

25 Kasım 1938’de Kırşehir’de dünyaya gelen Erol Güngör, henüz ortaokul çağlarındayken Osmanlıca öğrenmiş, üniversite öğrencisi olmadan yerli-yabancı klâsikleri hafızasına yerleştirdi. Lise yıllarında mahallî gazetede başlayan yazarlığı, hayatı boyunca devam etti. 1956 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’ne kaydolan Güngör, burada Fethi Gemuhluoğlu vasıtasıyla Mümtaz Turhan’la tanıştı. Bu sırada Türkiye’de yeni yeni gelişmekte olan sosyal psikolojiye yöneldi, bu disiplinin önemli eserlerinden Krech ve Crutcheld'in Sosyal Psikoloji kitabını Türkçeye çevirdi.  1966’da Colorado Üniversitesi’nden tanınmış sosyal-psikolog Kenneth Hammond’un daveti üzerine ABD’ye giden Güngör, bu üniversitenin Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde uluslararası bir heyetin araştırmalarına katılmış ve sosyal psikoloji ders ve seminerlerini yürüttü. Döndükten sonra Devlet Planlama Teşkilâtı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın çeşitli komisyonlarında görevler aldı. Güngör, akademik çalışmalarının yanı sıra günlük fıkralar ve makaleler de yazdı.

 

erol-gungor-001.jpg

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NDE REKTÖRLÜK YAPTI

Yazıları Türk Yurdu, Klinik Sempozyum, Hisar, Türk Birliği Dergisi, Töre, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Millî Eğitim ve Kültür, Millî Kültür, Konevî, Toprak ve Diriliş dergileri ile Millet, Hergün, Yeni Düşünce, Yeni Sözcü, Yol, Ayrıntılı Haber, Yeni İstanbul ve Ortadoğu gazetelerinde yayınlandı. Güngör ayrıca 1974-77 yılları arasında Ortadoğu gazetesinin başyazarlığını yaptı. Erol Güngör 1980 sonrasında Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne tayin edilmiştir. Bu vazifesini yürütmekte olduğu sırada, 24 Nisan  1983’te geçirdiği bir kalp krizi sonrasında hayata gözlerini yumdu.

 

erol-sonn.jpg

DÜŞÜNCE METODOLOJİSİNİ GENÇLERE ÖĞRETTİ

Türk milliyetçiliği kir sisteminin tamamlayıcı ve en önemli halkalarından birini teşkil eden rahmetli Prof. Dr. Erol Güngör, Ziya Gökalp`ten sonra Türk sosyolojisini inceleyen ve milliyetçilik ideolojisini bu sosyolojik veriler üzerine inşa eden en önemli fikir ve bilim adamlarından birisidir. Prof. Dr. Erol Güngör; hem dosdoğru, mütevazı ve mücadeleci hayat çizgisiyle hem de tarih bilgisi, İslam görgüsü, milli kültür sevgisi, halkından kopuk olmayan aydın anlayışı, sorgulamayı esas tutan ilmi tavrıyla örnek bir fikir adamı, büyük bir Türk milliyetçisidir. En önemli özelliklerinden biri de topluma ve bilhassa milliyetçi gençlere meselelere nasıl yaklaşılması gerektiğini, yani düşünce metodolojisini öğretmesidir. Üslubu oldukça açık, yalın ve bir o kadar da derindir. En hassas konularda bile duygularının esiri olmamış ve tarafsız bilgiler vermiştir.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT