1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ömür boyu nafaka ödemeye son mu?
Ömür boyu nafaka ödemeye son mu?

Ömür boyu nafaka ödemeye son mu?

Süresiz nafaka mağdurlarının en büyük talebi süresiz ibaresinin kaldırılması ve yerine bir alt sınır getirilmesi. Avukat Gamze Zorlu bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu

A+A-

Süresiz nafaka mağdurlarının en büyük talebi süresiz ibaresinin kaldırılması ve yerine bir alt sınır getirilmesi. Avukat Gamze Zorlu bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu

omur-boyu-gamze-zorlu.jpg

Kısa süre evli kalıp ömür boyu nafakaya mahkum olan mağdurların sesine Adalet Bakanlığı kulak verdi. Başlattığı çalışmada iki formülün hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu iki formüle göre evliliğin ya süresine göre ya da evlilikte geçirilen sürenin yarısına göre nafaka verilecek. 2016 yılında nafakanın süreli olabilmesi için rapor oluşturulduğunun bilgisini veren Avukat Gamze Zorlu, “Nafakayı genellikle erkek tarafı ödediğinden dolayı yaklaşık 6 bin kadar imza toplanmış. Hükümete başvuru olduğu için bu artık gündemde. Düzenlemeler neticesinde gelecek gibi görünüyor ama ben yine de kesin bir şey söyleyemem.” dedi. Avukat Zorlu gündemde olan nafakanın yoksulluk nafakası olduğunun altını çizerek, “Genelde kadın tarafı çalışmadığı için kadına verilen nafaka olarak nitelendiriliyor. Şimdi gelecek olan nafaka yasasında kadının istihdam edilip, mesleki eğitimler alınıp, topluma kazandırılıp kendi ayakları üzerinde durması çalışmaları yapılıyor. Yani yapılması gereken bu sonuçta ben kadınım deyip kenara çekilmeyip kendi ayaklarının üzerinde durması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“NAFAKA FONUNUN GETİRİLMESİ DE DÜŞÜNÜLÜYOR”

Ömür boyu nafakanın, nafaka ödeyen taraf için büyük ağırlık olduğunu savunan Zorlu, süreli nafaka sistemini beş yılla sınırlandırmayı düşündüklerini, komisyondan geçip geçmeyeceğini bilmediğini, yakın zamanda geleceğini düşünmediğini aktardı.  Adalet Bakanlığının üzerinde çalıştığı bir diğer konu olan nafaka fonu hakkında açıklama yapan Zorlu, “Bu sistemde yoksulluk nafakası alacak olarak belirlenmiş kişi mesleki eğitimler de alarak istihdam edilse bile belirlenmiş süre mesela beş yılsa bu beş yılın içinde yoksulluğu devam ediyorsa devlet kendi oluşturmuş olduğu nafaka fonunundan kişilerin yararlanmasını sağlıyor. Yani tarafın eski eşine ödediği nafaka sorumluluğu bitiyor süre sonunda devlet artık onun nafaka sorumluluğunu üstlenmiş oluyor.  Yani bir bakıma Devlet her iki tarafı da rahatlatmış oluyor.” diye konuştu.

“NAFAKANIN ÜST SINIRI YOK”

Süresiz nafakayla ilgili masadaki bir diğer formülün de süresiz nafakaya bir alt sınır getirilmesi olduğunu ifade eden Zorlu, “Şuanda nafakada üst sınır yok. Bunu Acun Ilıcalı ve Şeyma Subaşı boşanmasının örneğinde de gördüğünüz gibi. Bir sınırı yok tabi ki de tarafların maddi açıdan ne kadar güçlü olup olmadıklarına bağlı. Getirilmesi planlanan alt sınıra göre ise, tamamen taraflara bağlı olarak değişiyor. Bu nafaka alacak ve ödeyecek kişilerin sosyal ve ekonomik durumları önemli. Evlilik süresi önemli. Bu tamamen hakimin kararına bırakılmış bir durum. Siz istediğiniz kadar yüksek fiyatlar önerin ama hakimin takdirine göre belirlenmiş bir miktar oluyor. Hatta şehirden şehre bile değişiyor. Konya’da farklı İstanbul’da farklı. Yani o ilin yaşam şartlarına bağlı olarak da değişebiliyor.” şeklinde açıkladı.

 “GÜNÜMÜZDE ERKEKLERE NAFAKA ÖDEYEN KADINLAR VAR”

Zorlu, “Hem kadın hem erkek nafaka ödeyebilir bizde cinsiyet ayrımı yok. Kadın ve erkek medeni kanunda eşit kabul edilmiş durumda.” diyerek medeni kanuna göre kadının da, nafaka ödeyebileceğinin önemine dikkat çekti. Geleneksel Türk ailelerinde çalışan kadınların evlendikten sonra işini bıraktırıldıklarını ve bundan dolayı da genellikle yoksulluğa düşen tarafın kadın olduğunu vurgulayarak,” Yoksulluğa düşen taraf kadın olduğundan dolayı genelde kadın nafaka alıyor. Ya da erkeğin, kadının eline mi bakacağım diye nafaka talep etmek belki aklına bile gelmiyordur.” ifadelerini kullandı. Zorlu son olarak, Güncel medeni kanuna göre yani yeni düzenlenmiş bir sisteme bağlı kalmadan dahi erkeklere nafaka ödeyen kadınlar olduğunu, genel algıdan kaynaklanan bir durum olduğunu, zaten kadınların nafaka ödediğini ama yeni gelen düzenlemeyle de erkeklerin bunu talep etmeye devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

SÜMEYRA KENESARI/YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

3 Yorum