1. YAZARLAR

  2. Said Bulut

  3. ORTADOĞUYA KARABASAN GİBİ ÇÖKENLER
Said Bulut

Said Bulut

Yazarın Tüm Yazıları >

ORTADOĞUYA KARABASAN GİBİ ÇÖKENLER

A+A-

Bizlerin    İran’ın   nasıl  bir    konuma   sahip  olduğunu  ve  nasıl  bir  ülke  olduğunu  Türkiye’deki  insanlar  olarak  pek  bilmediğimizi  düşünüyorum. İran   geçmişi  olan  köklü  devletlerden  biridir. 

İran’ın da   İsrail  gibi   köklü  projeleri  var. Mesela  İsrail’in   Büyük  İsrail   projesi  var; İran’ın  da  Büyük  İran  projesi  var. Emin  olun  İran  tarihine  dikkatlice  baktığımız  zaman   çoğu  şeyi  görürüz. İran,  Irak’ı, Lübnan’ı, Yemen’i, Suriye’yi ve  Bahreyn’i  içine  alan  Büyük  İran’ı  kurmak  istiyor. İran  konum  olarak   Irak’ın  iç  işlerine  karışmayı  bırakın  oradaki  dengeleri   kendisi   belirliyor. İran  Lübnan’daki  dengeleri de   Hizbullah  üzerinden   kendisi  belirlemeye  çalışıyor. 

Suriye’de  bunu  yapıyordu  ama  Suriye  halkı   devrim  mücadelesine  giriştiği  için  bu  etkileme  mücadelesinin  bitme  korkusu  yüzünden  Suriye’de  Müslümanlara   katliamlar  yapıyor. Bahreyn’de  bunu  hiç  yapamıyor  çünkü  orada   Sünni  monarşi  var. İran’ın  kendi  menfaatini   sağlaması için  Müslümanların  ölmesi umurunda  değil,  Amerika  Irak’a  girdiğinde   İran,  mücahitlerin    yerini   Amerika’ya  ifşa  etti  ve   direniş  yok  oldu. 2006   yılından  sonra  İran,  Irak     işgaline  kendiside  dahil  oldu. Irakta    ölen  1,5   milyon  insanın  vebali  İran’ında   boynunadır. İran  PKK’yı  geçmişten  beri  gizlicen  destekleyen  bir  ülkedir. PKK’nın  öldürdüğü  her  insanın   vebalinin  boynu da  İran’ın  üzerinedir. İran  şimdide  Suriye’de    Müslümanları  öldürüyor. Lübnan’daki  iç  savaştan  da  sorumludur  . İran  kandan  besleniyor. Ben  şimdi  bir  şey  soruyorum, soracağım  şey  hakikattir. İran  sözde  İslam  Devriminden   önce  Ortadoğu’daki  bu  olaylar  kanlı  şekilde miydi?

Devrimden  sonra  Ortadoğu  Emperyalistlerin   menfaatine  göre  şekillendi. İran  bu  olanlara  çok  yardımcı  oldu. İran  sözde  İsrail’le  düşman  Amerika  ile  düşman   ama  hep  onların  menfaatleriyle  uyuşuyor. Bakın İranlı  bir  yöneticinin açıklamaları her şeyi açıklıyor. İşte   Haber7’nin verdiği o haber :  Abdullahiyan, "Eğer IŞİD karşıtı koalisyon güçleri, Suriye'deki yönetimi ve rejimi, IŞİD eliyle değiştirmek isterlerse, bunun sonucunda İsrail'in dahi güvenliği kalmayacaktır" dedi.İran İsrail’in  güvenliğini ne de çok düşünüyormuş! Sana ne İsrail’in güvenliğinden. Amerika  Irak’a  girdi   sonuç  olarak  hem  Amerika  ile  hem  İran’a   yakın  bir  yönetim  geldi. İran  İsrail’le  örtük bir şekilde menfaatleri uyuşuyor. Türkiye  mazlum Suriye  halkını  düşündüğü için Suriye’ye elinden  geleni  yapıyor.Türkiye’nin Muhtarı Ayetullah Hamaney’e  şu  mesajı gönderdi: "Kalkıp da bir dini lider, 'Suriye'de 250 bin kişi öldürülüyor, Niye buna karşı koymadınız?' dediğimizde; 'İsrail zulmüne karşı ayakta dik duran tek kişi Esed'dir' diyor. Kendisine şunu diyorum, orada öldürülenler İsrail kendisine saldırırken dik durmadılar mı? Esed'in İsrail'e karşı bir tane kurşunu var mı? 250 bin insanı öldürüyor, siz hâlâ bunlara destek veriyorsunuz. Hâlâ bunlara silah, para gönderiyorsunuz. Böyle bir dini önder olabilir mi?" Türkiye şunu da belirtti: Eğer uluslararası  güçler  Esed  deccalini düşürmek  için karar  verirlerse  Türkiye  kara  hareketiyle  destek  verir dedi. Yine  o  İranlı  yönetici  şu  açıklamayı  yaptı: "Biz müttefikimizi  (Esed deccali)  savunmak için gerekli gördüğümüz her şeyi yapmaya hazırız. Bölgede öyle gruplar var ki, bizim, işin içerisine girmemize dahi gerek kalmaz" demiş. O gruplar dediği  Hizbuldeccal, Mehdi Tugayları, emin olun IŞİD ve PKK’dır.  Yani  bu  olanların  hepsi  Amerika  desteğiyle   devrim  yapan  Humeyni  ile  başladı. Ayetullahların  kurduğu  sistem  azınlıkların  sistemidir.  İran  menfaati  için  El  Kaide  türü   IŞİD   ve  PKK’ya  da  destek  veriyor.Bakın bir haber  daha  İran çözüm sürecini sabote etmek için Kobani gösterilerinden önce Kandil’de İran istihbarat görevlisi Kasım Süleymani ve PKK’nın üst düzey görevlileri Kobani  provokasyonunu görüşmüşler  ve süreci sabote etmek için Öcalan’ı tasfiye kararı almışlar. IŞİD’in  en  büyük destekçisi olan Eset’tir. Esed’in en büyük destekçisi  Rusya ve İran’dır. Zaten IŞİD’in üst düzey  görevlileri Ebu  Gureyb hapishanesinden çıktıktan sonra bir süre İran’da  kaldılar ve İran’dan  döndükten sonra IŞİD’in  temelleri atıldı.  Sayın  okur şimdi anladınız mı Ortadoğu’ya   karabasan  gibi  çöken  elleri?

Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT