1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ortak noktaları 'FETÖ'cülerin avukatı' olmaları
Ortak noktaları 'FETÖ'cülerin avukatı' olmaları

Ortak noktaları 'FETÖ'cülerin avukatı' olmaları

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 17 avukattan 5'i gözaltına alındı.

A+A-

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce düzenlenen operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 17 avukattan 5'i gözaltına alındı. 17 şüphelinin, FETÖ sanıklarını savunan avukatlar olduğu öğrenildi.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, "FETÖ'cülerin avukatlarına" yönelik operasyon başlatıldı. Hakkında gözaltı kararı verilen 17 avukattan 5'i gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Haklarında gözaltı kararı bulunan avukatlardan Adnan Şeker, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile Samanyolu okullarının avukatı olarak biliniyor. Adnan Şeker, Akyürek'in çıkarıldığı mahkemece tutuklanması üzerine tepkisini TCK kitabını yırtarak göstermişti.

ADA Hukuk Bürosu avukatlarından Adnan Şeker ile aynı hukuk bürosunda görevli Nurullah Albayrak ile Hayrettin Açıkgöz ise FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatları olarak biliniyor ve Türkiye'de açılan davalarda Gülen'i savunuyor.

Hakkında gözaltı kararı bulunan avukat Mehmet Rasim Kuseyri ise bir taraftan Gülen aleyhine açılan davalara katılırken öte yandan Dengir Mir Mehmet Fırat ve Halis Toprak gibi isimlerin savunma avukatı olarak tanınıyor.

Kuseyri'nin aynı zamanda Ankara'da ağır cezada görülen 15 milyon liralık dolandırıcılık davasını da üstlenen avukat olduğu belirtilirken, söz konusu davada yargılanan sanık iş adamının 10 gün içinde serbest bırakılmasına karar veren hakim M.N'nin ise karardan 2 ay sonra sonra emekliye ayrıldığına dikkati çekiliyor.

Haklarında gözaltı kararı verilen avukatlardan Mustafa Onur Aslay ve Talha Aksoy da Gülen'in davalarına müdahil olurken diğer yandan aynı soruşturmada gözaltı kararı bulunan Şaban Yağcı, Kadir Kocalar ve Hasan Basri Aksoy gibi isimler de "KPSS'de usulsüzlük" soruşturmasına adı karışan şüphelileri savunmalarıyla biliniyor.

Şüpheli Murat Araç, polislere verilen usulsüz taltiflere ilişkin soruşturmada FETÖ üyesi emniyet mensuplarını savunurken diğer şüpheli avukat Hakan Yıldız'ın ise "Böcek davası" sanıklarından Zeki Bulut'un avukatlığını yaptığı belirtiliyor.

Şüpheli avukatlardan Melik Bayat'ın illegal dinleme davası sanığı Mehmet Akif Yılmaz'ın avukatlığını yaptığı, Muhammed Gökhan Kılıç'ın ise savcı Şadan Sakınan ile ilgili soruşturmada FETÖ üyesi savcıyı savunan avukat olduğu ifade ediliyor.

Operasyonda hakkında yakalama kararı bulunan avukat Mustafa Dokumacı'nın, eski TÜBİTAK Hukuk Müşaviri Erol Özgil'in sekreterliğini yapan ve odaya dinleme cihazı koymaktan yargılanan Hülya Karayazıcı'nın avukatı olduğu anlaşıldı.

Diğer avukatlar İsmail Biçer, Mehmet Kadir Filizer, Mehmet Demir ve Hakan Yıldız'ın da FETÖ üyelerine yönelik açılan soruşturma ve davalarda savunma tarafı olarak yer aldıkları belirtildi.

HABERE YORUM KAT