1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özçelik ile Başer'in yurt dışı bağlantıları tespit edildi
Özçelik ile Başer'in yurt dışı bağlantıları tespit edildi

Özçelik ile Başer'in yurt dışı bağlantıları tespit edildi

"Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesini kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen hakimler Özçelik ile Başer'in yurt dışı bağlantıları MİT'in bilgi notuna yansıdı.

A+A-

"Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamındaki tutukluların tahliyesini kararlaştıran ve meslekten ihraç edilen hakimler Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in cep telefonlarının HTS kayıtlarında belirlenen yurt dışı telefon numaralarının kime ait olduğu, MİT'in gönderdiği bilgi notuyla tespit edildi.

MİT Müsteşarlığı, Özçelik ve Başer'in Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davaya, cep telefonlarının HTS kayıtlarında belirlenen yurt dışı telefon numaralarının kime ait olduğuna ilişkin bilgi notu gönderdi.

Bilgi notundaki isimlerin, örgütün yurt dışındaki önemli isimlerine ait olması dikkati çekti.

Numaralardan biri Kemal Öksüz'e ait

Buna göre, Özçelik ve Başer'in, yurt dışı bağlantılı telefon görüşmelerinden bir numaranın Amerika'da örgütün önemli isimlerinden Kemal Öksüz'e ait olduğu saptandı. 

Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in "sağ kolu" olduğu iddia edilen Kemal Öksüz'ün, Türk-Amerikan Dernekleri Direktörlüğünü yaptığı, 2013'te Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi (TCAE) Başkanı olduğu belirlendi.

Yurt dışı telefon kayıtlarında çıkan bir başka numaranın Mahmut Zekeriya Özer'e ait olduğu tespit edildi. Özer'in, Gülen'in yakın korumalığını yaptığı öne sürülüyor.

Görüşme yapılan telefon numaralarından biri de FETÖ'nün beyin takımından, bütün öğrenci yerleştirmesinin koordinesini yapan, askeri okullar ile polis okullarına öğrenci teminini sağladığı iddia edilen Sait Aksoy'a ait. Aksoy'un 2014'te yurt dışına kaçtığı belirtiliyor.

Telefon kayıtlarındaki yurt dışı bağlantılı numaralardan birinin Samanyolu ABD Genel Yayın Yönetmeni Adem Kalaç'a, bir başka numaranın ise yine örgütün yapılarından, ABD'de hizmet veren Türk Kültür Merkezi’nin (TCC) Temsilcisi Mustafa Fehmi Yıldırım'a ait olduğu ortaya çıktı.

Adil Öksüz'le fotoğrafları basına yansımıştı

Sanıkların telefonlarıyla bağlantısı tespit edilen yurt dışı telefon numaralarından birisi Bekir Çınar adına kayıtlı çıktı. Bekir Çınar, Arnavutluk'ta örgüte yakın Bedir Üniversitesi'nin 2012 yılında düzenlediği "dinler arası diyalog" konulu bir konferansta, örgütün kilit ismi Adil Öksüz ile fotoğrafları basına yansıyan kişi olarak öne çıkmıştı.

Bekir Çınar'ın bu toplantıda terör örgütü elebaşı Gülen'in dinler arası diyalog ve hoşgörü görüşlerini ülkelerin temsilcilerine anlattığı belirtilmişti.

Telefon kayıtlarındaki yurt dışı bağlantıları MİT'in bilgi notuyla tespit edilen sanıklar Mustafa Başer ve Metin Özçelik, telefon kayıtlarındaki yurt dışı numaraları kabul etmemişti.

Sanıklar, yurt dışı aramalarda görülen telefon numaralarının, direkt kendi görüştükleri değil, görüştükleri kişilerin konuştuğu kişiler olduğunu ileri sürmüştü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 22 Temmuz 2014'ten beri sürdürülen "casusluk, yasa dışı dinleme, 25 Aralık kumpas, 'Selam Tevhid'de kumpas, Tahşiye grubuna yönelik kumpas ve emniyetteki paralel yapı'' soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan, aralarında eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Yakup Saygılı, Ömer Köse, Ertan Erçıktı, Erol Demirhan, Serdar Bayraktutan ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın bulunduğu şüphelilerin avukatları ile Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in avukatı, İstanbul Adliyesi'nde görevli 10 sulh ceza hakiminin reddi ile tutuklu tüm şüphelilerin tahliyesini içeren dilekçeleri, 20 Nisan 2015'te yetkisi olmadığı halde İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sundu.

Bu itirazlara bakma yetkisi olmamasına rağmen talepleri kabul ederek harekete geçen dönemin İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik, 21 Nisan'da soruşturmaları yürüten savcılardan soruşturma dosyalarını, sulh ceza hakimlerinden de reddi hakim taleplerine ilişkin savunma istedi.

"Paralel yapı"ya ilişkin soruşturmaları yürüten savcılar ise İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bu konuda yetkili olmadığını ifade ederek, soruşturma dosyalarını göndermedi ve konuyla ilgili Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün yazısını hakim Özçelik'e iletti.

Reddi istenen sulh ceza hakimleri de İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik'e cevaben, bu konuda yetkisinin olmadığını, reddi hakim taleplerini içeren dilekçeleri kendilerine göndermesini talep etti. Ancak Özçelik, söz konusu reddi hakim taleplerini içeren dilekçeleri sulh ceza hakimlerine göndermedi.

Bunun üzerine hakim Özçelik, İstanbul Adliyesi'nde görevli tüm sulh ceza hakimlerin reddine karar verdi ve tahliye konusundaki dilekçeleri de İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Mustafa Başer de ''paralel yapı'' soruşturmalarında tutuklu tüm şüphelilerin tahliyesine karar verdi.

Bu kararların ardından, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği de İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza Mahkemelerinin aldığı kararlarının usul ve yasaya aykırı olduğunu belirterek, verilen kararların yok hükmünde olduğunu kararlaştırdı. Hakimlik ayrıca tüm tutuklu şüphelilerin, tahliye taleplerini reddetti ve bu hallerinin devamına hükmetti.

HSYK tarafından hakkında inceleme başlatılan Başer ve Özçelik, meslekten ihraç edilmişti.

HABERE YORUM KAT